MojElektromobil

Je úžasné oboznámiť sa s technologickým zázemím modelu, ktorý sa stáva akýmsi etalónom a nositeľom pokrokovosti medzi vozidlami E-CUV.

Reč bude o novom modeli IONIQ 5, ktorý vznikol v rámci podznačky IONIQ, patriacej pod krídla automobilky Hyundai. Ide o prvý produkt, ktorý je zdatným reprezentantom batériovo-elektrických vozidiel. A treba už vopred zdôrazniť, že vďaka mnohým udržateľným a inovatívnym detailom nastavuje nové štandardy pre životný štýl, vytváraný pokrokovými elektromobilmi. Niektoré technické bonbóniky si predstavíme na nasledujúcich riadkoch.

Prelomová technológia nabíjania

Hyundai IONIQ 5 ponúka zákazníkom množstvo výhod, ktoré robia zážitok z jazdy bezpečnejším a pohodlnejším. Vďaka Electric Global Modular Platform (E-GMP), vyvinutej spoločnosťou Hyundai Motor Group, je IONIQ 5 pripravený na ultrarýchle nabíjanie s 800-voltovou technológiou a pridáva funkciu Vehicle-to-Load (V2L). Vysokonapäťová batéria je zložená z článkov s vysokou hustotou energie a montuje sa do novej, bezpečnostne maximálne prepracovanej elektrickej platformy (E-GMP).

Spoločnosť Hyundai ju vyvinula výhradne pre batériové elektrické vozidlá. Akumulátorovú batériu možno nabiť na rýchlonabíjacej stanici s výkonom 350 kW z 10 na 80 % kapacity za krátkych 18 minút; dostatočný je už čas nabíjania 5 minút, ktorý zaručí dojazd na ďalších 100 km. Okrem toho možno využívať inovatívnu funkciu V2L, ktorá umožňuje z paluby vozidla napájať striedavým napätím 230 V akékoľvek elektrické zariadenia počas jazdy alebo keď vozidlo stojí (napr. notebooky, alebo elektrobicykle a kolobežky). Funkcia V2L poskytuje výkon až 3,6 kW a umožňuje vozidlo využiť napríklad aj na 24-hodinové napájanie stredne veľkej klimatizácie a 55-palcovej televízie.

Hyundai Ioniq 5 z boku
Zdroj: Redakcia

Trvalo udržateľné súčasti interiéru

Hyundai používa v interiéri trvalo udržateľné materiály, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu – od sedadiel, cez obloženie stropu, až po výplne dverí a lakťové opierky. Sedadlá sú napríklad potiahnuté kožou, ktorá bola zafarbená a ošetrená výťažkami z rastlinného oleja z ľanového semena. Ďalšie čalúnenia pozostávajú z textílií vyrobených z udržateľných vláken, ako sú cukrová trstina, vlna a priadze na rastlinnej báze.

Hyundai taktiež používa pokrokové materiály, ktoré sú tkané z vláken recyklovaných PET plastových fliaš. Povrchy ako palubná doska, spínače, volant a výplne dverí sú potiahnuté polyuretánovou organickou farbou vyrobenou z repkového a kukuričného oleja. Hyundai IONIQ 5 má podlahové rohože vyrobené z materiálu ECONYL® – organizácia na ochranu morí Healthy Seas a jej partneri ho vyrábajú z recyklovaných rybárskych sietí a iného odpadu zo svetových oceánov. Mimochodom, spoločnosti Hyundai a Healthy Seas spolupracujú od začiatku roku 2021 na zvyšovaní povedomia o znečistení životného prostredia vo vodách.

Ešte treba pripomenúť, že pri lakovaní vonkajších častí sú použité polyuretánové farby, ktoré pochádzajú z prírodných farbív nachádzajúcich sa v kvetoch a kukuričných rastlinách.

Hyundai Ioniq 5
Zdroj: Redakcia

Bezpečne na cestách

IONIQ 5 ponúka na palube množstvo dômyselných asistenčných systémov Hyundai Smart Sense. Významnou technologickou inováciou je použitie diaľničného asistenta druhej generácie (HDA 2). Elektrický CUV je prvým modelom Hyundai s takýmto vystrojením, pričom elektronika ho udržiava v strede jazdného pruhu a zachováva vopred zvolenú vzdialenosť od vozidla jazdiaceho vpredu za asistencie prednej kamery a radarových senzorov, ako aj navigačných údajov a systému cieleného riadenia a brzdenia. Novinka HDA 2 podporuje vodiča navyše aj pri zmene jazdného pruhu.

Ďalšou vynikajúcou bezpečnostnou funkciou je asistent upozornenia na vozidlá približujúce sa v priečnom smere pri cúvaní z parkovacieho miesta alebo pri cúvaní na cestu s obmedzeným výhľadom. Akonáhle sa zľava alebo sprava priblíži iné vozidlo, systém upozorní vizuálne aj akusticky vodiča. Ak vodič napriek tomu nezačne brzdiť, urobí to systém automaticky za neho a zabráni kolízii. Z početných špičkových technologických prvkov, ktoré začali novú éru elektrickej mobility, môžeme ešte vybrať napríklad parkovacieho asistenta s autonómnym manévrovaním. Vozidlo vie samostatne zaparkovať do priečnych aj pozdĺžnych parkovacích miest.

Aj zo zopár uvedených príkladov je zrejmé, že IONIQ 5 si označenie nositeľ špičkových technológií rozhodne zaslúži.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 zahviezdil na Salóne elektromobilov v Košiciach
4. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+