MojElektromobil

Ešte v novembri sa Nissan rozhodol prísť s novou cenou pre elektromobily Leaf. Pravdepodobne ako odpoveď na nové konkurenčné modely tak cenu znížili o rovných 6 000 € naprieč všetkými výbavami. Ani nie o mesiac na to ale prichádza ďalšia správa o znížení ceny, a to o 2 000 €.

Výrazná zľava

Nissan patrí medzi prvé automobilky, ktoré sa naplno pustili do sériovej výroby elektromobilov. Po prvej sérii prišla druhá, pričom práve tu bola šanca na nápravu chýb z prvého modelu. Niektoré sa odstrániť podarilo, iné nie, no do predaja sa pôvodne dostal v základnej verzii s cenou presahujúcou 36 tisíc eur. Konkurencia ale neustále rastie, čo prirodzene musí mať vplyv aj na ceny. Volkswagen spustil predaj modelu ID.3, ktorý v mnohých ohľadoch prekonáva obľúbený elektromobil od Nissanu.

Nemecká automobilka dokázala konkurovať cenou, a tak možno aj preto sa rozhodol prísť s razantným znížením cien. Základná verzia Nissan Leaf so 40 kWh batériou vo výbave Acenta stála 36 130 €. Momentálne ju môžete kúpiť už za 27 970 €. Cena teda klesla o rovných 8 160 €, čo je naozaj výrazný skok. Základná verzia so 62 kWh batériou, ktorá už môže priamo konkurovať ID.3, stojí namiesto 43 930 € „len“ 35 190 €. V tomto prípade cena klesla o 8 020 €. Celý cenník nájdete na webe Nissan.

Pre porovnanie, Volkswagen ID.3 v základnej výbave stojí 36 110 €. Nissan Leaf je teda o takmer tisícku lacnejší, avšak v základných parametroch má ID.3 mierne navrch.

Batéria (využiteľná) Nabíjací výkon (nameraný) Palubná nabíjačka Manažment batérie Dojazd (WLTP)
Volkswagen ID.3 58 kWh 104 kW 11 kW Áno 390 – 420 km
Nissan Leaf e+ 56 kWh 73 kW 7,4 kW Nie 385 km

Najväčším mínusom Leaf e+ je absencia termálneho manažmentu batérie, čo robí problém najmä pri nabíjaní. Nabíjací výkon totiž klesá už pri druhom rýchlo-nabíjaní pri dlhších trasách. Pri ID.3 môžete mať problém s nižším výkonom nabíjania v zime. Batéria sa však dá zohriať rýchlou jazdou a následne je auto možné nabíjať aj maximálnym výkonom. Konkurencia je ale v skutočnosti väčšia. Spomenúť môžeme napríklad aj nové modely Peugeot e-208 a Opel Corsa-e, ktorých cena začína pod 30 tisíc.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

11. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+