MojElektromobil

Začiatkom tohto roka Nissan uviedol na trh prvý plne integrovaný ekosystém výroby elektromobilov na svete EV36Zero, ktorý spája mobilitu a energetický manažment, aby pomohol spoločnosti realizovať jej ciele v oblasti uhlíkovej neutrality. V rámci svojej dlhodobej vízie Nissan Ambition 2030 sa Nissan snaží stať uhlíkovo neutrálnym počas celého životného cyklu svojich produktov do fiškálneho roku 2050. Nové centrum, ktoré sa sústreďuje okolo závodu spoločnosti v Sunderlande vo Veľkej Británii, zahŕňa budúcu výrobu elektrických vozidiel, novú gigatováreň a 100 % obnoviteľnú elektrinu.

✅ Nemali by ste prehliadnuť:

TIP na konferenciu: Plánujete kúpu elektromobilu do firmy? Poradíme vám na konferencii eFleet Day 2023 už 29. marca. Akčný plán pre elektromobilitu, reálne dáta, postrehy a skúsenosti z praxi, firemné procesy a nástroje, ale aj financovanie či úspora nákladov. To všetko a omnoho viac pod jednou strechou.  Registrácia na eFleet Day 2023 prebieha na stránke www.efleetday.sk

Qashqai e-POWER

Elektrifikácia sa týka celého portfólia modelov a prvý tohoročný prírastok je hybrid Qashqai e-POWER. Ten prichádza v tejto kategórii s unikátnym sériovým hybridným systémom, ktorý sa skladá z benzínového 1,5 l trojvalca s výkonom 115 kW a elektromotora s výkonom 140 kW a krútiacim momentom 330 Nm. Spaľovací motor tu však slúži iba na výrobu elektriny prostredníctvom generátora, ktorá sa ukladá do malého Li-ion akumulátora alebo priamo používa na pohon elektromotora. Kolesá vždy poháňa výhradne elektromotor. Vzhľadom na to, že jeho výkon aj krútiaci moment sú vyššie ako pri elektrickom Leaf II 40, je Qashqai e-POWER pri jazdnom prejave podobný elektromobilu.

Hlavný benefit nového pohonu sú jazdné vlastnosti a výkon elektromobilu za cenu spaľovacieho auta. Nový Qashqai prichádza aj s úplne novým infotainmentom s 12″ centrálnym displejom, digitálnym prístrojovým panelom a veľkoplošným head-up displejom. Vo výbave môže byť aj vyspelý systém asistovaného riadenia ProPilot s technológiou NaviLink či matrixové svetlomety. Pohonný systém môže pracovať vo viacerých režimoch vrátane e-Pedal, ktorý umožňuje využitím zvýšenej rekuperácie ovládanie jedným pedálom.

Foto: Nissan

Nissan Ariya

Nový elektrický crossover Nissan Ariya bol ohlásený už v minulom roku, ale komplikácie s čipmi a s covidom spôsobili posun jeho príchodu na trh až na toto leto. Ide o prvý čisto elektrický coupé crossover od Nissanu, ktorý ponúka okrem výborného zrýchlenia aj tichý chod a interiér s príjemnou luxusnou atmosférou. Dojazd podľa WLTP je až 500 km a ide tak o plnohodnotnú náhradu rodinného vozidla. Ariya je postavená na najnovšej platforme pre elektromobily a je aj stelesnením firemnej stratégie Nissan Intelligent Mobility, ktorá má za cieľ dosiahnuť budúcnosť, kde nie sú ani emisie, ani obete dopravných nehôd.

Kabína je nadštandardne priestorná pre všetkých cestujúcich. Rovná, otvorená podlaha a štíhly profil sedadiel Ariya Zero Gravity dávajú veľkorysý priestor na nohy. Elektricky nastaviteľná stredová konzola sa dá posúvať a nastavenia možno uložiť ako súčasť profilu vodiča. U nás bude dostupná v 5 verziách s pohonom predných alebo všetkých kolies. Ariya 63kWh s pohonom predných kolies je ideálna na mestské a prímestské jazdenie alebo ako druhé auto do rodiny. Ariya 87kWh s pohonom predných kolies poskytne väčší dojazd aj na dlhšie cesty. Ariya e-4ORCE 63kWh s pohonom všetkých kolies bude atraktívnou ponukou v pomere ceny a výkonu. S pohonom všetkých kolies ponúkne Ariya e-4ORCE 87kWh dlhší dojazd v spojení s vysokým výkonom. Vozidlo navyše môže ťahať príves s hmotnosťou až 1500 kg.

Foto: Nissan

Ariya podporuje rýchle nabíjanie výkonom 130 kW. Verzie so 63 kWh batériou sú vybavené 7,4 kW jednofázovou palubnou nabíjačkou, zatiaľ čo verzie s 87 kWh batériou majú vo výbave trojfázovú nabíjačku s výkonom 22 kW na domáce nabíjanie z wallboxu. Samozrejmosť je bohatá technologická výbava, ktorej dominuje modernizovaný systém ProPilot s funkciou Navi-link. Spojením s navigačným systémom a využitím údajov z mapy môže systém pomôcť upraviť rýchlosť vozidla na základe rýchlostného limitu, podmienok na ceste a podobne. Súčasťou systému je aj automatické parkovanie.

Foto: Nissan

Na variante e-4ORCE sa rekuperácia rozdeľuje na predné aj zadné kolesá, čo vedie k rovnomernejšej a pohodlnejšej jazde pri brzdení do úplného zastavenia. Vo výbave je aj 360-stupňový bezpečnostný systém Nissan Safety Shield, ktorý zahŕňa inteligentný panoramatický kamerový parkovací systém, inteligentnú výstrahu pred kolíziou, inteligentné núdzové brzdenie a zadnú automatickú protikolíznu brzdu. Intelligent Integration zahŕňa bohatú konektivitu vrátane nového rozhrania a aktualizácií softvéru prostredníctvom bezdrôtových technológií. Inteligentný asistent Nissan je vybavený hybridným systémom rozpoznávania hlasu s pokročilou technológiou porozumenia prirodzenému jazyku, vďaka ktorej zvládne asistenciu vo vozidle bez toho, aby vodič spustil oči z cesty. Interiér je vybavený dvoma 12,3″ displejmi. Ariya sa môže pochváliť aj jedným z najväčších plnofarebných headup displejov v tomto segmente. Je to prvý model Nissan s aktualizáciou firmvéru prostredníctvom softvéru Remote Software Upgrade.

Foto: Nissan

Nissan Townstar EV

Koncom roka 2022 sa svojho nástupcu dočká aj úžitkový model e-NV200 v podobe nového Nissan Townstar EV. Elektrická verzia bude vybavená batériou s kapacitou 44 kWh a elektromotorom s výkonom 90 kW a krútiacim momentom 245 Nm. Vozidlo môže byť vybavené trojfázovou AC nabíjačkou s výkonom 11 alebo 22 kW a DC nabíjaním s výkonom 75 kW. Vozidlo dostane viacero nových asistenčných a bezpečnostných systémov, ako je napríklad systém ProPILOT, asistent bočného vetra, asistent prevrátenia prívesu, inteligentné núdzové brzdenie s asistentom na rozpoznanie chodcov a cyklistov, asistentom na vjazd do križovatky alebo automatické bezdotykové parkovanie a inteligentný tempomat. Navyše bude vo výbave aj 360-stupňová parkovacia kamera. Elektrický Townstar EV je postavený na platforme CMF-C. Nová kompaktná dodávka má nákladný priestor s kapacitou až 3,9 m3 s otočnou priehradkou a dokáže ľahko prepravovať dve europalety s 800 kg nákladu, zatiaľ čo umožňuje ťahať príves s hmotnosťou až 1500 kg. Do predaja sa má dostať aj verzia kombi s úložným priestorom až 775 litrov.

Foto: Nissan

X-Trail e-POWER a Juke HEV

Na novej platforme CMF-C je postavený aj nový X-Trail e-POWER, ktorý príde neskôr v tomto roku. Bude využívať systém e-POWER s vyšším výkonom ako Qashqai e-POWER a bude zároveň v ponuke aj vo verzii 4WD. Systém pohonu všetkých kolies bude možné nastaviť aj na sneh, štrk alebo bahno. X-Trail e-POWER bude k dispozícii aj v 7 miestnej verzii. Nissan prezentuje pohon e-POWER ako inováciu určenú pre zákazníkov, ktorí nie sú pripravení na elektrické vozidlo, ale chcú si vychutnať výhody elektrifikovaného pohonného ústrojenstva.

Na jeseň tohto roka Nissan predstaví aj hybridnú verziu svojho obľúbeného modelu Juke HEV. Podľa názvu je jasné, že novinka bude využíva hybridný systém etech HEV z koncernových kolegov Renault. Nissan Juke tak rozšíri elektrifikovanú flotilu výrobcu.

X-Trail e-POWER | Foto: Nissan
Partneri eFleet Day 2023 | Foto: Miloš Debnár
17. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+