MojElektromobil

Automobilka Nissan predstavila svoju dlhodobú víziu s označením Ambition 2030. V rámci nej plánuje zintenzívniť svoje pôsobenie na poli elektromobility. Do roku 2030 chce predstaviť 23 elektrifikovaných modelov, vrátane 15 nových elektromobilov.

Počas najbližších piatich rokov Nissan plánuje do elektrifikácie svojho portfólia, ale aj do batériových technológií, investovať približne 17 miliárd dolárov.

Veľké prípravy už začali

Začiatkom tohto roka Nissan uviedol na trh EV36Zero, prvý plne integrovaný ekosystém výroby elektromobilov na svete, ktorý spája mobilitu a energetický manažment, aby pomohol spoločnosti realizovať jej ciele v oblasti uhlíkovej neutrality.

Nové centrum, ktoré sa sústreďuje okolo závodu spoločnosti v Sunderlande vo Veľkej Británii, zahŕňa budúcu výrobu elektrických vozidiel, novú gigatováreň a 100 % obnoviteľnú elektrinu.

Región AMIEO (Afrika, Stredný východ, India, Európa a Oceánia) bude hrať vedúcu úlohu pri napĺňaní vízie Ambition  2030, ktorá podporuje cieľ Nissanu byť uhlíkovo neutrálny počas celého životného cyklu svojich produktov. Automobilka to chce dosiahnuť do roku 2050.

Do konca roka 2023 bude Nissan ponúkať elektrifikovanú možnosť pre všetky svoje osobné autá v Európe, pričom do roku 2026 majú elektrifikované modely tvoriť až 75% predajov.

Nové koncepty

Pri predstavení novej vízie Ambition 2030 boli zverejnené aj štyri koncepty elektrických vozidiel – Chill-out, Max-Out, Surf-Out a Hang-Out. Zatiaľ však nie je vôbec jasné, či s nimi Nissan reálne počíta aj pre sériovú výrobu.

Koncept Nissan Hang-out | Foto: Nissan

Predstavený koncept crossoveru novej generácie Chill-out, bol ohlásený už v júli ako súčasť projektu EV36Zero. Využíva platformu Alliance CMF-EV. Ponúkať má dych berúce zrýchlenie a jedinečný pocit z jazdy. Má elegantný a moderný dizajn, najlepší aerodynamický výkon, energizujúcu jazdu, pokročilé bezpečnostné technológie či produktívny a pohodlný vnútorný priestor.

Koncept Nissan Chill-out | Foto: Nissan

Recyklácia a renovácia batérií

Nissan má v úmysle počas roka 2022 rozšíriť svoje zariadenia na renováciu batérií za hranice Japonska s novou lokalitou v Európe. Na rok 2025 je následne plánovaná expanzia do USA. Spomína aj investície do nabíjacej infraštruktúry či posilnenie segmentu domácich batérií pre skladovanie energie.

Okrem toho bude naplno pokračovať aj vo vylepšovaní technológie lithium-iontových batérií. Najneskôr do roku 2028 chce na trh priniesť batérie, ktoré nebudú používať žiaden kobalt, s čím má byť spojené aj zníženie výrobných nákladov o 65%. Postupne sa plánuje priblížiť k cenovej rovnosti vozidiel so spaľovacími motormi a elektromobilov. Taktiež chce navýšiť vlastné výrobné kapacity batérií, aby bola schopná pokrývať rastúci dopyt.

Koncept Nissan Max-out | Foto: Nissan

Na základe úspechu Nissanu LEAF, automobilka čoskoro predstaví svoju inovatívnu technológiu e-POWER v úplne nových modeloch Qashqai a X-Trail. Taktiež sa dočkáme aj crossoveru Ariya a plne elektrického LCV Townstar.

Koncept Nissan Surf-Out | Foto: Nissan
Náš tip
Netradičná spolupráca: Shell a NIO spoločne vybudujú stanice na výmenu batérií
1. decembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+