MojElektromobil

Guvernérka New Yorku Kathy Hochulová podpísala zákon, ktorý stanovuje cieľ, mysliaci na ekológiu. Všetky nové osobné aj ľahké nákladné vozidlá majú byť počiatkom roka 2035 bez emisií. New York sa tak pripojí k štátu Kalifornia v snahe eliminovať autá, poháňané spaľovacími agregátmi. Viac informácií na internet zverejnila agentúra Reuters.

New York myslí na budúcnosť a chce zamedziť klimatickým zmenám

Do roku 2035 sa má uskutočniť až 100 % predajov osobných automobilov s nulovými emisiami. Pre stredne ťažké vozidlá sa tento zákon presúva až na rok 2045, ak to samozrejme bude vôbec možné uskutočniť. Americká vláda sa aj naďalej snaží podporiť predaj elektrických vozidiel a znížiť tak spotrebu fosílnych palív.

Klimatické zmeny, ktoré spôsobili ľudia, sú neúprosné a je potrebné konať. V auguste tohto roka Joe Biden urobil krok k svojmu cieľu znížiť emisie skleníkových plynov. Až polovica všetkých nových vozidiel, vyrobených do roku 2030, má využívať elektrický pohon. Ide o cieľ, ktorý musí byť dosiahnutý s podporou najväčších amerických automobiliek.

Zbytok amerického kontinentu je na tom trochu inak

Americký prezident zároveň odmietol kompletné ukončenie predaja všetkých vozidiel so spaľovacím motorom do roku 2035. To aj napriek tomu, že New York i Kalifornia Bidena žiadali o stanovenie nových štandardov, hovoriacich o kompletom zrušení výroby automobilov so „spaľovákmi“.

New York City prednedávnom uviedlo, že potrebuje, aby 400 000 z 2 miliónov majiteľov automobilov v meste do roku 2030 prešli na elektromobily, inak bude ich klimatický cieľ iba veľmi ťažko splniteľný. Mesto ďalej sľubuje inštaláciu až 10 000 nabíjacích staníc na obrubníkoch pri cestách. Stať sa tak má tiež do roku 2030. Podobne postupuje aj Európska únia, ktorá do 2035 taktiež plánuje radikálny prechod na elektromobilitu.

14. septembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+