MojElektromobil

Nabíjacie stanice Tesla Supercharger patria medzi najväčšie benefity elektromobilov Tesla. Síce už dávno nie sú pre nových zákazníkov zadarmo, hustá a zároveň bezproblémová sieť nabíjacích staníc po celej Európe je nemalou výhodou. Už dlhšie sa pritom hovorí o tom, že by mohla byť sprístupnená pre všetkých.

Žiadna iná automobilka nemá vlastnú sieť nabíjacích staníc. V tomto smere je Tesla výrazne napred a ostatné značky sa tento problém snažia riešiť po svojom. Automobilky sa dohodnú s viacerými prevádzkovateľmi nabíjacích staníc a svojim zákazníkom ponúkajú možnosť nabíjať na desiatkach tisíc nabíjačiek s jedinou kartou. Nabíjacích staníc je síce dosť a neustále pribúdajú, no patria pod rôzne firmy a je nemožné ich zjednotiť. Automobilky preto ponúkajú aspoň takýto spôsob, ako uľahčiť svojim zákazníkom cestu po celej Európe bez nutnosti riešiť registrácie u rôznych poskytovateľov.

V Nemecku tlačí vláda

Majitelia elektromobilov Tesla takýto problém štandardne neriešia. Po celej Európe je vybudovaná sieť nabíjacích staníc Tesla Supercharger, kde je nabíjanie maximálne jednoduché. Elektromobily Tesla stačí k nabíjačke pripojiť a auto sa začne nabíjať. Overovanie a platbu za nabíjanie rieši auto samé za vás. Nepochybne teda ide o veľkú výhodu, no na druhú stranu je tu hustá sieť nabíjačiek, ktoré môžu využívať elektromobily iba jednej značky. Elon Musk už dávnejšie potvrdil, že nabíjacie stanice Tesla Supercharger môžu otvoriť aj pre vozidlá iných značiek, no zatiaľ sa tak nestalo. Na základe jeho slov sa ale zdá, že všetko je iba o dohode konkrétnej automobilky s Teslou.

Takejto diskusie sa najnovšie chopil nemecký minister dopravy Andreas Scheuer, ktorý v rozhovore pre nemecké noviny Osnabrücker Zeitung potvrdil, že túto tému osobne rieši. „Som v priamom kontakte s výrobcami ako Tesla, aby sme zabezpečili, že existujúca infraštruktúra, napríklad Tesla Supercharger, bude otvorená aj ostatným výrobcom. Je tu síce pár technických problémov, ktoré budú musieť byť vyriešené, ale očakávam, že sa dostaneme k riešeniu. Cieľom je bezproblémové používanie nabíjacích staníc všetkých poskytovateľov s jednotným platobným systémom, ideálne cez smartfón.

Možné technické problémy

Priame overovanie cez RFID kartu na nabíjacích staniciach Tesla Supercharger by nebolo možné. Do úvahy teda prichádza iba protokol plug-and-charge, prípadne mobilná aplikácia. Zároveň, nie všetky nabíjacie stanice Tesla Supercharger by mohli využívať vozidlá iných výrobcov. Týka sa to nabíjacích staníc Tesla Supercharger V1 a V2, ktoré sú vybavené špeciálnym konektorom pre vozidlá Tesla. Nabíjacie stanice Tesla Supercharger V3 už sú vybavené CCS konektorom, ktorý je v Európe štandardom, no tých zatiaľ nie je veľa.

O vlastnej sieti nabíjacích staníc začalo nedávno rozprávať aj Porsche.

Náš tip
Porsche postaví vlastnú sieť nabíjacích staníc po vzore Tesla Supercharger
17. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+