MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR zverejnilo oficiálne porovnanie cien palív za tretí kvartál roka 2023. Predmetný prepočet cien palív je zverejňovaný v reakcii na povinnosť zo strany Európskej únie, ktorá zaviedla, že každý členský štát má povinnosť zverejňovať porovnávanie cien palív, ktoré vyjadrujú náklady na pohonné hmoty na 100 km prevádzky vozidla.

Spomínaná povinnosť v skratke hovorí o tom, že každý prevádzkovateľ verejne prístupnej čerpacej stanice, na ktorej má spotrebiteľ možnosť zakúpiť motorový benzín a motorovú naftu a súčasne alternatívne palivo, je povinný zverejniť na tejto čerpacej stanici viditeľne a čitateľne porovnanie cien palív zverejňovaných ministerstvom.

Ako uvádza MH SR, prepočet sa realizuje pre C-segment, čo je nižšia stredná trieda, nakoľko ide o reprezentatívny segment vozidla, ktorý je najviac zastúpený vo vozovom parku v kategórií M1. Konkrétne modely a motorové špecifikácie sú vybrané z 3 najpredávanejších modelov daného segmentu.

Pri výpočte sa do úvahy berie priemerná spotreba palív jednotlivých modelov z Príručky o spotrebe paliva a o emisiách CO2 nových osobných automobilov, ktorý spracovala Slovenská obchodná inšpekcia. MH SR ďalej dopĺňa, že používaná metodika využíva ceny nasledovne:

  • Priemerná cena fosílnych palív za príslušný kvartál je vypočítaná z mesačných priemerov cien palív zverejňovaných Štatistickým úradom SR
  • Priemerná cena vodíka je vypočítaná z ceny vodíka, ktorá je prevzatá od jediného poskytovateľa v SR
  • Priemerná cena elektriny je vypočítaná z priemernej cenníkovej ceny elektriny 3 distribútorov (tarify ZSD DD3, SSE DD4, VSE D3), priemerných cien služieb AC, DC a DC+ nabíjania u troch najväčších poskytovateľov služieb nabíjania v SR v základnom platenom programe a kvalifikovaného odhadu vychádzajúc percentuálneho podielu spoplatneného nabíjania a nabíjaní doma 

Porovnanie cien palív za obdobie 07-09/2023

Typ paliva Cena €/100 km
Benzín E10 9,18 €
Nafta B7 7,32 €
LPG 3,97 €
CNG 6,58 €
Elektrina 3,83 €
Vodík 18,14 €

Pre lepšiu predstavu pridávame aj porovnanie cien, ktoré zverejnilo Ministerstvo hospodárstva SR pre rovnaké obdobie minulého roka. Z týchto údajov vyplýva, že jediným typom paliva, kde sa cena medziročne nezmenila je vodík. Pri benzíne, nafte, LPG a CNG sa náklady na 100 km v medziročne znížili a jedine pri elektrine mali narásť z 3,38 na 3,83 €.

Náklady na 100 kilometrov jazdy sú pri elektromobiloch sledovaného segmentu C takmer 2,5-krát nižšie než pri autách, ktoré ako palivo využívajú benzín a takmer polovičné v porovnaní s naftou. Vodík sa už tradične drží na hranici 18 € za 100 kilometrov, čím bezkonkurenčne patrí medzi najdrahšie pohonné hmoty na Slovensku.

Porovnanie cien palív za obdobie 07-09/2022

Typ paliva Cena €/100 km
Benzín E10 9,67 €
Nafta B7 8,41 €
LPG 4,99 €
CNG 8,23 €
Elektrina 3,38 €
Vodík 18,14 €
Náš tip
Môže nástup elektromobility preťažiť sieť? Toto hovoria dáta
29. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+