MojElektromobil

Nabíjacia infraštruktúra pre elektromobily na Slovensku sa postupne rozširuje. Vidieť to môžeme aj z pravidelných štatistik, ktoré zverejňuje Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA).

Posledné čísla, ktoré uzatvárali prvý kvartál roka 2024, hovorili, že v prevádzke je 2 008 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených v celkovo v 807 lokalitách. To predstavovalo medziročné zvýšenie počtu verejných nabíjacích bodov zvýšil o 27 % a počtu lokalít o 23 %. Netreba pritom zabúdať, že zverejnené dáta zachytávajú len počty verejných nabíjacích staníc.

Verejne prístupné nabíjacie body postupne pribúdajú. Aktuálny stav je možné sledovať napríklad na mape Nabijame.sk. Niektorí prevádzkovatelia sa novým prírastkom zvyknú pochváliť aj verejne prostredníctvom sociálnych sietí či tlačovej správy.

Počas mája 2024 sme zachytili niekoľko takýchto správ. Okrem toho sme oslovili aj tradičnú trojicu najväčších prevádzkovateľov nabíjacích staníc na Slovensku – ejoin, GreenWay a ZSE Drive. Poďme sa teda v krátkosti pozrieť na novinky zo segmentu nabíjacej infraštruktúry za máj 2024.

Clean electro charging a 4 nabíjačky Sminn

4 nové nabíjacie stanice do prevádzky uviedla spoločnosť MARTEL Sminn v rámci projektu Clean electro charging. Cieľom projektu bolo vyvinúť a implementovať inteligentný systém riadenia nabíjania elektromobilov s využitím batériových systémov a prebytočnej energie z fotovoltických panelov.

V rámci projektu boli vybudované štyri pilotné lokality, ktoré demonštrujú fungovanie systému v praxi: Martin, Trenčín, Poprad a Revúca. Tieto lokality slúžia ako vzor pre ďalšie implementácie v budúcnosti.

Areál SPP v Košiciach

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vo svojom areáli na Moldavskej ceste 12 v Košiciach spustil dve nové nabíjacie stanice pre elektromobily s tromi nabíjacími bodmi (30 a 60 kW výkony). Ako informuje v tlačovej správe, nové nabíjacie stanice slúžia nielen pre zákazníkov SPP, ale aj pre širokú verejnosť.

ZSE Drive otvára najvýkonnejšiu nabíjaciu stanicu na Slovensku

ZSE Drive počas mája 2024 otvoril prvú nabíjaciu lokalitu pre nákladné elektromobily. Súčasne ide o najvýkonnejšiu nabíjaciu stanicu na Slovensku – výkon 400 kW. Nachádza sa v areáli Empark, v Trnave.

ZSE Drive sme sa pýtali aj na ďalšie novinky z mája. V prípade zaslania odpovedí budeme aktualizovať.

Zse drive 400 kw
400 kW nabíjacia stanica v Trnave

ejoin pokrýva Demänovskú dolinu

ejoin sa počas mája na sociálnej sieti pochválil pokrytím novej lokality v rezorte Tri Vody v Demänovskej doline. Hoci ide primárne o nabíjaciu stanicu pre zákazníkov spomínaného rezortu, dostupná je aj pre širokú verejnosť cez aplikáciu ejoin GO alebo aj bez registrácie priamo s platbou kartou za nabíjanie.

Treba však upozorniť na skutočnosť, že ide o AC nabíjanie (2 x 22 kW) za cenu 0,49 € (registrovaní zákazníci) až 0,588 € (neregistrovaní zákazníci) za 1 kWh. Pre porovnanie, tradičná cena za AC nabíjanie v sieti ejoin je 0,29 €/1 kWh.

Hostia rezortu Tri Vody a reštaurácie Bistro U medveďov nabíjajú cez čip, ktorý si požičiavajú na recepciách, za zvýhodnenú cenu 0,40 € za 1 kWh. Podľa informácii na webe rezortu v takomto prípade platí minimálny odber vo výške 2 €. Tento minimálny odber si zjavne stanovil rezort a platí výhradne pri využívaní zapožičaného čipu. V prípade, že nabíjate s využitím vlastnej autorizácie, žiadna podobná podmienka síce neplatí, no na druhej strane platíte vyššiu cenu za 1 kWh.

ejoin okrem toho v máji spustil 160 kW DC stanicu s dvomi CCS2 konektormi pred SOŠ – Kysucké Nové Mesto, kde má byť dobrý prístup najmä po otvorení diaľničného privádzača.

Spustená bola aj partnerská DC stanica s výkonom 240 kW a dvomi CCS2 konektormi v Holíči, vybavená je aj platobným terminálom pre priamu platbu. Momentálne je stanica obmedzená na 150 kW, spustenie na plný výkon bude v dohľadnej dobe – podľa možností prevádzkovateľa stanice.

ejoin do prevádzky počas mája uviedol aj AC nabíjacie stanice: Penzión Manderlak v Bobrovci 2×22 kW za aktuálnu cenu 0,49 € / 1 kWh (v blízke dobe by sa mala cena upravovať smerom dole) a pri firme Wild Technologies v Trnave – 2×22 kW s cenou 0,29 € / 1 kWh.

Rezort Tri Vody | Zdroj: ejoin

GreenWay

Oslovili sme aj prevádzkovateľa GreenWay. Ten však informácie o nových nabíjacích staniciach vo svojej sieti nechce zverejňovať.

Viete o zaujímavej lokalite, kde pribudli nabíjacie stanice alebo došlo k vylepšovaniu staršej infraštruktúry? Dajte nám vedieť v komentároch alebo sa podeľte na sociálnej sieti NearCharger.sk

.

Náš tip
AC vs DC nabíjanie elektromobilov. Ako rýchlo degraduje batéria? Výsledok prekvapí
3. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+