MojElektromobil

Elon Musk dnes už nepôsobí tak sebavedomo, ako kedysi, keď hovoril o plne autonómnych Teslách. Keď v roku 2016 došlo k predstaveniu Enhanced Autopilot Hardware 2.0 (HW 2.0), Musk predpovedal, že okamih autonómnej jazdy nastane o štyri roky, a aj keď jeho predpoveď nebola presná, pozitívny, optimistický a sebavedomý postoj v tejto téme si zachoval prakticky až dodnes. Píše portál InsideEVs.

Opatrnejšie vyjadrenia

Zdá sa však, že šéf Tesly začal krotiť očakávania a údajne uviedol, že softvér Full Self-Driving (FSD) nedostane regulačné schválenie na prevádzku pre autonómne vozidlá v roku 2022. Zjavne tak pripúšťa, pravdepodobne vôbec po prvýkrát, že softvér Tesla FSD nie je pripravený prebrať úlohu ľudského šoféra.

Musk podľa webu Automotive News počas nedávneho telefonátu uviedol, že aj keď očakáva, že do konca roka bude vydaná ďalšia dôležitá aktualizácia FSD Beta, na systéme je ešte potrebné vykonať množstvo práce, kým bude možné ho uviesť do reálnej prevádzky. Okrem to, jazda ,,bez využívania rúk“ vyžaduje samostatné schválenie zo strany regulačných úradov.

,,Auto vás odvezie z vášho domu do vašej práce, k priateľovi alebo obchodu s potravinami bez toho, aby ste sa dotkli volantu. Samostatnou otázkou je, či bude mať súhlas od regulačných úradov“. 

Elon Musk k téme autonómnej jazdy

Regulačným orgánom, ktorý musí udeliť spoločnosti Tesla právo využívať jazdu bez zásahu šoféra, je Národný úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA). Ide o úrad, ktorý v súčasnosti automobilku vyšetruje kvôli niekoľkým incidentom, ktoré sa mali týkať vozidiel Tesla jazdiacich v autonómnom režime. NHTSA si vyžiadala údaje od výrobcu a toto leto požiadala o priamy prístup k systému FSD Beta.

Kľúčový zdroj príjmov

Muska to však určite neodradí od toho, aby pozornosť svojej spoločnosti naďalej sústredil na oblasť autonómnej jazdy. A to aj z toho dôvodu, že potenciál, ktorý autonómna jazda prináša, v dlhodobom horizonte vníma ako najdôležitejší zdroj budúcich príjmov Tesly. A aj napriek svojmu nepriamemu priznaniu, že mohol byť príliš optimistický, bude naďalej vyvíjať obrovské úsilie, aby táto technológia zostala na programe dňa.

Podľa dostupných informácií Tesla intenzívne pracuje na veľkej aktualizácii svojho systému pre budúci rok. Prostredníctvom nej chce aj regulačným úradom ukázať aký veľký pokrok bol dosiahnutý v oblasti jazdy bez šoféra.

Náš tip
Autonómne auto: Čo znamenajú jednotlivé stupne autonómnej jazdy?
26. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+