MojElektromobil

Novozaložená spoločnosť koncernu Volkswagen Group, MOIA, predstavila svoj koncept spolujazdy, ako aj nový plne elektrický van, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre mobilitné služby. Testovanie tejto služby prebieha od októbra 2017, pričom jej plnohodnotné spustenie je naplánované na koniec roka 2018. Hlavným cieľom mobilitného ekosystému MOIA je zníženie počtu áut vo veľkých mestách o 1 milión, a to do roku 2025.

Systém tohto ekologického prepravného ekosystému osôb v mestách pozostáva v základe zo zákazníckej aplikácie a 6-miestneho elektrického vanu. Prostredníctvom mobilnej aplikácie si zákazník jednoducho zarezervuje vozidlo, pričom rovnako jednoducho za odvoz aj zaplatí. Aplikácia pred rezerváciou zobrazuje voľné vozidlá, ako aj cenu za odvoz. O efektivitu tohto mobilitného konceptu sa stará algoritmus, ktorý spája cestujúcich s podobnými cieľmi, pre zabezpečenie čo najvyššej vyťaženosti jednotlivých vozidiel, ako aj čo najkratšej možnej trasy. Špecializovanú aplikáciu budú mať k dispozícii aj vodiči.

Náš tip
Automobilka Volkswagen investuje 22,8 miliardy eur do masovej výroby elektromobilov

Elektromobil MOIA

Elektromobil MOIA vyvinuli a vyrobili spoločnosti Volkswagen Užitkové vozy a Volkswagen Osnabrück len za 10 mesiacov. A to špeciálne pre službu MOIA. Jeho dojazd je vyše 300 km podľa realistickej metodiky WLTP. Batériu je možné nabiť na 80 % kapacity už za 30 minút.

Interiér je zameraný na komfort zákazníka. Samozrejmosťou je pohodlné nastupovanie a vystupovanie. Nájdeme v ňom 6 miest na sedenie, pričom 3 sedadlá sú samostatné a boli navrhnuté pre cestujúcich, ktorí nechcú prísť do kontaktu s inými osobami. Súčasťou výbavy sú regulovateľné bodové svietidlá, USB porty či rýchle Wi-Fi pripojenie k internetu.

Náš tip
Volkswagen zvažuje výrobu elektrického modelu Beetle so zadným pohonom

Služba MOIA sa testuje od októbra 2017 v nemeckom Hannoveri, a to na 20 vozidlách VW T6 Multivan. Prvotné spustenie prevádzky mobilitnej služby MOIA na špeciálnych elektromobiloch tejto značky je naplánované na koniec budúceho roka. Projekt započne v Hamburgu.

Zdroj: tlačová správa 

5. decembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+