MojElektromobil

Projekt mobilnej nabíjacej stanice NIMBEE pre elektromobily bol dnes na pôde Žilinskej univerzity slávnostne uvedený do testovacej prevádzky. Majitelia elektromobilov môžu mobilnú nabíjaciu stanicu v rámci skúšobnej prevádzky využívať počas najbližších dvoch mesiacov.

V skratke to funguje tak, že vodič elektromobilu si nabíjanie objedná cez smartfón pomocou špecializovanej aplikácie a nabíjacia stanica je následne technickým tímom dopravená na potrebné miesto, kde prebehne nabíjanie.

Keďže je nabíjacia stanica pohyblivá, pomôcť môže v krízových situáciách, kedy sa vodičovi elektromobil vybije a štandardným spôsobom už nie je možné dôjsť k najbližšiemu zdroju energie. Okrem toho je využiteľná aj na vopred plánované nabíjanie, kedy sa vodič elektromobilu nemusí spoliehať na tradičnú nabíjaciu infraštruktúru.

Nabíjanie si objedná presne na to miesto, kde mu to vyhovuje najviac. Technici nabíjaciu stanicu dopravia, zapoja a batériu elektromobilu doplnia efektívne kdekoľvek. Stanica NIMBEE dokáže dobiť 40 kWh energie za približne 45 minút, čo by sa pri priemernom elektromobile malo pretaviť do 240 km dojazdu.

Nabíjacia stanica NIMBEE | Foto: Michal Chabada

Praktické testovanie prebieha v rámci projektu Urban Mobile Charging, ktorý je spolufinancovaný iniciatívou EIT Urban Mobility Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie (EIT), začína práve v Žiline.

Druhá testovacia aktivita sa uskutoční v Holandsku začiatkom roku 2023. Bude zameraná na testovanie nabíjacej jednotky NIMBEE ako statickej samoobslužnej nabíjacej jednotky.

Tretia testovacia aktivita je naplánovaná na koniec roka 2023 v nemeckom Braunschweigu. Tu sa budú testovať riešenia, pre autonómny pohyb nabíjacej jednotky NIMBEE (t. j. bez ľudského zásahu) v parkovacom dome.

Predstavenie projektu | Foto: Michal Chabada

Základnou myšlienkou v pozadí pojazdnej nabíjacej stanice je snaha zbaviť majiteľov elektromobilov závislosti od klasických nabíjacích staníc. Slávnostné spustenie prvej testovacej fázy prebehlo dnes, 3.5. 2022 v Žiline.

Počas dvoch mesiacoch (máj, jún) je službu možné využívať bezplatne. Spolu by malo prebehnúť približne 200 nabíjaní, ktoré prinesú reálne dát a spätnú väzbu od zákazníkov.

Na využívanie služby slúži mobilná aplikácia NIMBEE, ktorá ale ešte v priebehu dnešného dňa nefungovala podľa očakávaní. Koniec-koncov, ide o skúšobnú prevádzku, a to so sebou prináša aj takého situácie.

Náš tip
Predaje elektromobilov na Slovensku: Prvý kvartál 2022 potvrdil celkový trend
3. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+