MojElektromobil

Veľkolepá premiéra konceptu MINI Aceman, ktorá mala prebehnúť na hernom veľtrhu Gamescom 2022, bola skôr marketingovým ťahom než tradičným predstavením, aké by sme si pri autách priali.

Na návštevníkov totiž čakal staticky vystavený MINI Aceman vo vyhotovení Pokémon. Aby toho nebolo málo, celé to bolo “zabalené” do veľkej krabičky, čo odkazovalo na známe modely autíčok – angličáky. O očakávanej novinke sme sa teda nedozvedeli prakticky nič nové.

MINI Aceman v Pokémon prevedení | Foto: Motor1.com

To ale neznamená, že práce na novom MINI nenapredujú. Skôr naopak. Ako upozornil portál InsideEVs, elektromobil sa v predprodukčnej verzii preháňa po nemeckých cestách zahalený do kamufláže. To znamená, že automobilka už pred časom začala s testovaním na verejných komunikáciách, aby si schopnosti svojho modelu overila takpovediac naživo.

Hoci v tomto štádiu ide stále o prototyp, na základe zverejnených fotiek to vyzerá tak, že zamýšľané prevedenie bude dosť verné konceptovým obrázkom, ktoré sme už mohli vidieť. Všeobecne sa očakáva, že MINI Aceman svoj debut zažije v roku 2024.

Prototyp MINI Aceman | Foto: InsideEVs.com
Prototyp MINI Aceman | Foto: InsideEVs.com
Prototyp MINI Aceman | Foto: InsideEVs.com

MINI Aceman: Budúcnosť známej značky

Na cestu k plne elektrickej budúcnosti sa vydala aj značka MINI známa svojimi ikonickými modelmi MINI Cooper. Prípravy sú zjavne v plnom prúde, čo naznačuje aj aktuálne predstavenie nového konceptu MINI Aceman. V základe ide o malý elektrický crossover, ktorý vyrastie na podvozkovej platforme z dielne spoločného podniku BMW a čínskej automobilky Great Wall Motor. Na tému upozornil portál Electrek.

MINI Aceman má stelesňovať smer, ktorým sa bude značka uberať v najbližších rokoch. Ide o znovuzrodenie pre plne elektrickú budúcnosť, ktorá sa nepozerá len vpred ale rešpektuje svoje korene. Spojenie tradičných hodnôt s modernými technológiami a zábavnou jazdou. Také majú byť nadchádzajúce elektrické modely MINI. Hlavnými prvkami nového dizajnového jazyka Charizmatic Simplicity majú byť minimalizmus a nízku environmentálnu stopu.

MINI Aceman
MINI Aceman | Foto: BMW

Automobilka hovorí o koncepte, takže známe nie sú žiadne technické parametre, no prekvapivo zverejnila presné rozmery. Elektrické MINI Aceman má byť dlhé 4,05 metra, vysoké 1,59 metra a široké 1,99 metra. Na základe týchto údajov je známe, že plánovaná novinka bude v porovnaní s modelom MINI Countryman kratšia o 26 cm. Čo sa týka šírky, tá je takmer na centimeter rovnaká.

MINI Aceman
MINI Aceman | Foto: BMW

Zverejnené boli aj snímky interiéru, kde je badateľný dôraz na spomínaný minimalizmus. Prítomné tu má byť len to skutočne najnutnejšie. Nechýba ikonický kruhový centrálny displej, ktorý je dotykový a umožňuje ovládanie všetkých kľúčových funkcií elektromobilu. Nezabudlo sa ani na fyzické tlačidlá, pravdepodobne pre ovládanie základných vecí ako sú jazdné režimy či ovládanie hlasitosti. Dominantné majú byť recyklované materiály. Na chróm či kožu máme zabudnúť.

MINI Aceman
MINI Aceman | Foto: BMW

MINI Aceman svoj čiastočný debut zažije na hernom veľtrhu Gamescom 2022 koncom augusta. Automobilka si toto podujatie zvolila asi kvôli tomu, že s novým MINI bude cieliť na mladšiu generáciu. Odhady z automobilového segmentu uvádzajú, že novinka by sa do predaja mohla v Európe dostať počas roka 2025. Zvolené meno Aceman je jasným odkazom na model MINI Paceman, ktorý bol vyrábaný v rokoch 2012 až 2016.

MINI Aceman | Foto: BMW

Náš tip
Špeciálna daň pre elektromobily? Švajčiarsko hľadá cestu ako vynahradiť straty za palivá
24. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+