MojElektromobil

Automobilky sa často predbiehajú, ktorá prinesie do svojho vozidla najinovatívnejšie riešenie. Inak tomu nie je ani teraz, pretože spoločnosť Mercedes-Benz oznámila, že svojho hlasového asistenta skombinuje s populárnym ChatGPT. Majitelia týchto vozidiel tak na svoje hlasové pokyny dostanú výrazne lepšie a obšírnejšie odpovede ako doteraz, informuje Mercedes.

Spoločnosť Mercedes-Benz sa chce stať priekopníkom v oblasti umelej inteligencie v automobiloch. Momentálne sa v ich vyspelejších vozidlách nachádza asistent, ktorého prebudíte vyslovením “Hey Mercedes.” Ten vám teraz dokáže odpovedať na základné otázky, prípadne dokáže pomôcť s jednoduchými úlohami v rámci nastavenia vozidla. Po novom však práve tento systém má dostať rozsiahle vylepšenia.

Mercedes totiž oznámil, že do svojho interného systému zavedie aj umelú inteligenciu, a to hneď tú najpopulárnejšiu, ChatGPT. Ako prví sa tejto novinky dočkajú v USA. Práve tam rozbieha spoločnosť svoj testovací program, do ktorého sa môže zapojiť viac ako 900 000 automobilov, ktoré sú vybavené MBUX systémom. Cieľom beta programu je otestovať integráciu a lepšie pochopiť využívanie služby používateľmi.

Na čo má ChatGPT v automobiloch slúžiť?

Doteraz sa využívanie hlasových asistentov vo vozidlách netešilo až takej popularite. To platí aj v prípade spoločnosti Mercedes-Benz. Aj preto sa rozhodli, že hlasový asistent už nebude slúžiť len na zadávanie príkazov, ale poslúži aj na plnohodnotné konverzácie, ktoré zabezpečia lepšie pochopenie používateľových myšlienok. Okrem údajov a informáciách spojených s jazdou sa tak používatelia môžu asistenta opýtať aj na ingrediencie do receptu či na teplotu mora v Chorvátsku.

Infotainment od Mercedesu dostane nové vylepšenie | Zdroj: Filip Spevár

Začína tak nová spolupráca medzi spoločnosťou Microsoft a Mercedesom. Informačný systém, ktorý pracuje s množstvom používateľských údajov však musí byť dostatočne zabezpečený pred únikom dát. O to sa postará služba Azure OpenAI Service, ktorá pracuje v oblasti ochrany súkromia a spoľahlivosti bezpečnosti dát. Aj analyzované údaje, ktoré spoločnosť zbiera najmä pri beta testovaní systém anonymizuje tak, aby sa nedal vystopovať ich majiteľ.

“Integrácia ChatGPT s Microsoftom v našom kontrolovanom cloudovom prostredí je míľnikom na našej ceste k tomu, aby sa naše autá stali centrom digitálneho života našich zákazníkov. Náš beta program posilňuje existujúce funkcie Hey Mercedes, ako sú navigačné dotazy, požiadavky na počasie a ďalšie. Týmto spôsobom sa snažíme podporovať konverzácie prirodzenými dialógmi a doplňujúcimi otázkami. Naši zákazníci sa na nás môžu vždy spoľahnúť, že im zabezpečíme najlepšiu možnú ochranu osobných údajov. Všetko je pod jedným veľkým cieľom: Predefinovanie vzťahu s vaším Mercedesom.”

Markus Schäfer, člen predstavenstva Mercedes-Benz Group AG

Mercedes nie je však ani zďaleka jediná automobilka, ktorá chce využívať pokročilejšie hlasové systémy. Niektoré automobilky totiž majú zabudované služby Google a s tým aj ich hlasového asistenta. Ten už teraz dokáže plniť zložitejšie úlohy, ktoré ani v spoločnosti akou je Mercedes zatiaľ nedokázali integrovať. Medzi automobilky využívajúce tohto asistenta patria napríklad Volvo či Renault.

Náš tip
V Európe sa darilo predaju plug-in hybridov a elektromobilov. Toto sú aktuálne čísla
19. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+