MojElektromobil

Spoločnosť Mercedes-Benz to myslí s prechodom na elektrickú mobilitu vážne. Do konca desaťročia sa chce stať plne elektrickou, čomu dosvedčujú aj nové elektrické kolobežky, ktoré prednedávnom predstavili. Dostali do mena aj “AMG” a na jedno nabitie prejdú aj 35 kilometrov, informuje Mercedes prostredníctvom tlačovej správy.

Kolobežky majú slúžiť používateľom najmä na takzvané prejdenie poslednej míle. V skratke, poslúžia najmä na presun z auta na miesto určenia, a to najmä pri zlej parkovacej situácii. Určené sú najmä pre mestských používateľov, ktorí ich využijú najmä na cestných komunikáciách. Ideálna je však aj na presun do práce, či zvládanie dlhších vzdialeností.

Pre výrobu tohto elektrického dopravného prostriedku sa spojili s firmou Micro Mobility Systems AG, ktorá sa špecializuje na mobilitu. Vďaka elektrickému motoru s ňou dokážete zrýchliť až na 20 km/h, čo však oproti niekedy aj lacnejším konkurentom nie je nič nové. Naopak, aj výrazne lacnejšie zariadenia vedia ísť aj vyššími rýchlosťami.

Táto rýchlosť však zabezpečuje, že po novom roku kolobežka stále bude spadať do kategórie tých, na ktoré nepotrebujete PZP. Pre upresnenie, od nového roka vstupuje do platnosti zákon, ktorý využívanie kolobežky s maximálnou rýchlosťou nad 25 km/h podmieňuje uzatvorením PZP, ako to platí pri automobiloch.

mercedes kolobezkaa
Nová kolobežka od Mercedesu | Zdroj: Mercedes

Okrem výkonu a dojazdu sa zamerali v Mercedese aj na kvalitu prevedenia a dizajn. Stúpadlo dostalo už tradičnú protišmykovú oporu a individuálne pruženie si nastavíte podľa vlastnej preferencie. Týmto kolobežkám tak nerobí problém prejsť aj nerovný a hrboľatý podklad, aj keď na to nie sú primárne určené. Zaujímavosťou sú aj prispôsobiteľné riadidlá, ktoré si viete nastaviť podľa svojej výšky.

Prekvapia aj tri možnosti brzdenia

Okrem klasickej ručnej brzdy sa tu nachádza aj elektrická motorová brzda na rukoväti, či klasická šlapacia brzda na ochrannom plechu. Brzda na otočnej rukoväti dokonca zabezpečuje, že sa elektro kolobežka pri brzdení dobíja. Môže za to systém rekuperácie, ktorý sa využíva aj pri elektromobiloch.

mercedes kolobežka
V zloženom stave | Zdroj: Mercedes

Technické údaje

  • Akumulátor: 9,6 Ah, 450 Wh
  • Dojazd: 40 km ECO režim, 25 km ŠPORT režim
  • Max. rýchlosť: 20 km/h
  • Čas nabíjania 2,1 – 3,5 hodiny
  • Hmotnosť: 14,7 kg
  • Výkon motora: 500 W
  • Rozmery: 1 050 mm x 1 085 mm x 520 mm
  • Displej: áno
  • Osvetlenie: áno
  • CENA: 1 411 € s DPH

Konkurencia

Mercedes nie je jediným výrobcom, ktorý ponúka elektrické kolobežky v tejto cenovej kategórii. Za 1 487 € si môžete kúpiť kolobežku Kugoo Kirin G3 Pro, ktorá ponúka maximálnu rýchlosť až 65 km/h, no je aj oveľa ťažšia (40 kg). V podobnej váhovej kategórii potom nájdeme Vsett 9 52V, ktorá však tiež zvládne aj 40 km/h rýchlosť a nájdeme ju v podobnej cene.

Náš tip
Nový elektrický tanker má slúžiť na prenos čistej energie
8. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+