MojElektromobil

Mercedes-Benz sa púšťa do masívneho rozširovania nabíjacej infraštruktúry. Spoločnosť v nemeckom Mannheime otvorila prvé vlastné európske nabíjacie centrum.

Nový nabíjací park v regióne Rhein-Main-Neckar sa nachádza v jednom z najdôležitejších dopravných koridorov v Nemecku a je súčasťou globálneho záväzku spoločnosti týkajúceho sa rozširovania nabíjacej infraštruktúry.

Aktuálne plánuje, že do konca desaťročia bude mať na celom svete viac ako 2 000 vlastných nabíjacích parkov s viac ako 10 000 rýchlonabíjacími bodmi.

V Mannheime vodiči elektrických vozidiel môžu využiť rýchlonabíjanie na šiestich rýchlonabíjacích bodoch, pričom každý z nich má nabíjací výkon 300 kW. Každá nabíjačka má jednu prípojku, aby bolo zaručené, že sa do nabíjaného vozidla dostane maximum energie.

Verejne prístupný, no s výhodami pre vlastných

Dôležitá je informácia, že hoci nabíjacie centrum vybudoval Mercedes-Benz, verejne prístupné bude pre všetky veľkosti vozidiel od malých vozidiel až po úžitkové vozidlá, ako aj pre všetky značky vozidiel.

Pre majiteľov vozidiel svojej značky ale zavádza zvýhodnenia napríklad vo forme uvítacej tarify – vo všetkých nových nabíjacích huboch Mercedes-Benz umožní počas prvých mesiacov bezplatné nabíjanie cez svoju službu Mercedes me Charge. Do budúcna počíta aj so zavedením možnosti rezervácie nabíjacích bodov. Aj v tomto prípade uvádza, že pôjde o možnosť pre zákazníkov značky Mercedes-Benz.

Zdroj: Mercedes-Benz

Nabíjací park Mercedes-Benz na adrese Gottlieb-Daimler-Straße v Mannheime bol vybraný tak, aby v ňom bolo možné vytvoriť priestranné parkovacie miesta a dostatočné priestory pre nabíjanie väčších úžitkových vozidiel bez toho, aby sa vodič musel zdržiavať manévrovaním alebo otáčaním vozidla. Strecha nabíjacieho parku je vybavená fotovoltickými prvkami, čím prispieva k získavaniu energie z obnoviteľných zdrojov.

Osvetlené prvky, napríklad svetelná lišta s LED, očíslované nabíjacie miesta a dynamická lišta s LED na indikáciu stavu zvyšujú komfort a poskytujú informácie o dostupnosti príslušného nabíjacieho stojana, ako aj o stave nabíjania.

Nemecký nabíjací park je európskou prvotinou, celosvetovo ide o štvrtú takúto realizáciu po Atlante (USA), Čcheng-tu (Čína) a Fo-šane (Čína). Ďalšie budú spustené do konca roka okrem iného aj v USA a Číne. Popri ďalších prevádzkach v Nemecku bude od roku 2024 otvárať aj ďalšie nabíjacie parky, okrem iného v Taliansku, Španielsku a Francúzsku.

Rozšírenie európskej siete a inteligentné riešenia

Globálna sieť rýchlonabíjacích staníc Mercedes-Benz bude do konca roka 2024 rozšírená na viac ako 2 000 nabíjacích bodov, z toho viac ako 200 v Európe. Do konca roka 2030 je na celom svete plánovaných viac ako 2 000 vlastných nabíjacích parkov s viac ako 10 000 rýchlonabíjacími bodmi.

Využívať na nich chce inteligentné riešenia, napríklad predvídavá údržba nabíjacej infraštruktúry založená na umelej inteligencii a perspektívne aj ďalšie komfortné funkcie pre zákazníkov – od predbežnej rezervácie až po funkciu Pripojiť a nabíjať (Plug & Charge).

Podobný projekt aj na Slovensku

Za zmienku stojí, že na Slovensku je plánovaná výstavba obdobného, hoci komplexnejšieho, nabíjacieho centra. Presnejšie ide o nabíjací hub na na Landererovej ulici v Bratislave, ktorý má vybudovať ZSE Drive. Nachádzať sa tu bude 6 DC bodov s CCS konektorom a maximálnym výkonom 400 kW, ktoré budú doplnené a 4 AC body. Projekt počíta aj s prípravou na zavedenie indukčného nabíjania.  Ide o pilotný projekt, no ZSE Drive nevylučuje, že ďalšie podobné huby budú postavené aj na iných miestach Slovenska.

nabijaci hub zse drive landererova
Zdroj: ZSE Drive

 

5. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+