MojElektromobil

Divízia Mercedes‑Benz Vans ponúka okrem segmentu stredne veľkých a veľkých vanov novinku Mercedes-Benz eCitan. Ako informuje tlačová správa, záujemcovia si môžu objednať už aj plnoelektrické varianty vozidiel v segmente kompaktných vanov, ktoré sú vhodné pre dodávateľskú a servisnú prepravu v mestách.

Nový eCitan bude určený predovšetkým pre podnikateľský segment ako skriňové vozidlo a ponúkať sa bude s dvomi dĺžkami: 4 498 mm v kompaktnej verzii a 4 922 mm v dlhej verzii. Vďaka dojazdu podľa WLTP 280 až 284 kilometrov by malo vozidlo spĺňať potreby komerčných používateľov, ktorí malé dodávky často používajú v mestskom prostredí ako kuriérske vozidlá, vozidlá pre kyvadlovú dopravu a dodávky.

Po úspešnom Citane prichádza plne elektrická verzia

V septembri 2021 predstavila divízia Mercedes-Benz Vans nové vozidlo Citan, o ktoré zákazníci prejavili veľký záujem. Teraz nasleduje elektrická verzia s názvom eCitan. Tento plneelektrický variant ponúka všetky výhody malých dodávok s konvenčným pohonom. Jeho kompaktné rozmery, veľký priestor a vysoký objem nákladného priestoru otvárajú široké možnosti využitia v distribúcii, servisnej preprave a doprave v mestských centrách.

Mercedes-Benz eCitan Tourer: Vhodný aj pre komerčnú prepravu osôb

eCitan Tourer je vozidlo optimalizované pre prepravu osôb, ktoré disponuje množstvom odkladacích priestorov a plôch, čo zjednodušuje jeho používanie pri každodenných jazdách.

V zadnej časti vozidla eCitan Tourer je možné na želanie vyklopiť stolčeky z operadiel, ktoré slúžia ako podložky na písanie pre cestujúcich na druhom rade sedadiel, alebo ako podložky pre rýchle občerstvenie s integrovanými držiakmi na poháre. Špecifickými prvkami výbavy Tourer sú aj odkladacie tašky, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti operadiel predných sedadiel.

Mercedes eCitan

Mercedes-Benz eCitan | Zdroj: media.mercedes-benz.sk/

eCitan v prevedení skriňové vozidlo a Tourer budú dostupné s dvomi stupňami výbavy BASE a PRO. Verzia PRO ponúka atraktívne vizuálne prvky a vylepšenú funkčnosť. Kľučky dverí a kryt koľajnice posuvných dverí sú nalakované v rovnakej farbe ako karoséria vozidla, interiér a ložný priestor sú osvetlené LED technológiou.

V sériovej výbave tejto verzie nájdeme audiosystém Mercedes-Benz, výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, klimatizáciu, elektrické ovládanie predných okien s komfortnou funkciou a plastovú podlahu v ložnom priestore. Súčasťou voliteľnej výbavy je k dispozícii interiérový dizajnový balík, ktorý ponúka ďalšie kvalitné prvky výbavy.

Multimediálny systém MBUX a rozsiahly bezpečnostný systém

Príplatkovou výbavou bude multimediálny systém MBUX, ktorý ponúka intuitívne ovládanie pomocou 7″ dotykového displeja alebo tlačidiel dotykového ovládania na volante. Systém umožňuje integráciu chytrého telefónu cez Apple CarPlay alebo Android Auto, pripojenie cez Bluetooth pre hlasité hovory a digitálne rádio (DAB a DAB+). MBUX systém s navigáciou obsahuje rýchlu navigáciu s pevným diskom a pohodlné ovládanie prostredníctvom hlasového asistenta “Hey Mercedes”.

Interiér | Zdroj: media.mercedes-benz.sk/

Nový van od Mercedesu bude na klimatizovanie interiéru využívať tepelné čerpadlo, ktoré je energeticky mimoriadne úsporné. Akumulátor vozidla napája len kompresor zabudovaného tepelného čerpadla a nepreberá tak samotné klimatizovanie interiéru.

Inteligentný teplotný manažment sa okrem toho stará o to, aby sa počas nabíjania na nabíjacej stanici na klimatizovanie využíval výlučne elektrický prúd zo siete. Vo výbave nebudú samozrejme chýbať  ani rozsiahle asistenčné a bezpečnostné systémy.

Mercedes-Benz eCitan: Maximálny krútiaci moment hneď po štarte

Elektromotor bude poháňať iba prednú nápravu s maximálnym výkonom 90 kW (122 koní). Maximálny krútiaci moment 245 Nm bude pre vodiča dostupný už priamo pri rozjazde, čo umožňuje mimoriadne dynamické zrýchlenie hneď po štarte. Lítium-iónový akumulátor s kapacitou 45 kWh je uložený v podlahe vozidla pred zadnou nápravou, kde je zároveň chránený pred nárazom.

Mercedes-Benz eCitan
Mercedes-Benz eCitan | Zdroj: media.mercedes-benz.sk/

eCitan môžete nabíjať pomocou palubnej nabíjačky s výkonom 11 kW. Za príplatok bude k dispozícii aj 22 kW nabíjanie striedavým prúdom. Ešte rýchlejšie nabíjanie ponúknu stanice s jednosmerným prúdom, až 80 kW. Doba nabíjania pri takejto konfigurácií by mala byť z 10 na 80 % približne 38 minút. Kombinovaná zásuvka CCS bude k dispozícii tak isto za príplatok a nachádzať sa bude v prednej časti vozidla pod logom Mercedes.

Konkurencia je v segmente malých dodávok silná

Volkswagen Caddy Electric je elektrická verzia populárneho Volkswagen Caddy, ktorá ponúka podobné rozmery a funkčnosť ako eCitan. Je vybavená plnohodnotným elektrickým pohonom, poskytuje nízke emisie a ekonomickú prevádzku.

Renault Kangoo Van E-Tech je elektrický variant Renault Kangoo taktiež s podobnou veľkosťou a výbavou. Okrem toho poskytuje dostatočný dojazd, čo je jeho veľkou výhodou pre mestské použitie.

Ford E-Transit Custom | Foto: Ford

Nissan e-NV200je kompaktná dodávka so skvelou dostupnosťou na trhu. Poskytuje rozsiahly ložný priestor a ekologickú prevádzku najmä v mestskej oblasti.

Posledným vybraným konkurenčným modelom je Ford Transit Custom PHEV. Ide o plug-in hybridnú verziu populárnej dodávky, ktorá kombinuje elektrický pohon s benzínovým motorom. Ponúka vyšší dojazd a flexibilitu využitia v rôznych mestských a prímestských podmienkach.

Cena vozidla eCitan s výkonom 90 kW sa začína na hodnote približne 35 000 eur bez DPH. Cena je uvedená za kompaktný model ako skriňové vozidlo. Oficiálny začiatok predaja zatiaľ známy nie je.

Náš tip
Fisker a Ample spájajú sily. Vymeniteľné batérie chcú už v roku 2024
21. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+