MojElektromobil

Do databázy iniciatívy Climate TRACE, ktorá prevádzkuje interaktívnu mapu pre sledovanie globálnych emisií skleníkových plynov, pribudli nové veľké mená automobilového priemyslu. Konkrétne ide o trojicu General Motors, Polestar a Tesla. Téme sa venoval portál Electrek.

Jedným zo zakladateľov iniciatívy je bývalý viceprezident USA, Al Gore. Ten je známy svojou angažovanosťou v boji proti takzvaným klimatickým zmenám. Hlavným cieľom interaktívnej mapy Climate TRACE je poskytovanie spoľahlivých a presnejších dát, ktoré majú byť otvorenou alternatívou k tomu, čo uvádzajú jednotlivé firmy.

Projekt začiatkom decembra 2023 prešiel masívnou aktualizáciou. Aktuálne má pracovať s dátami o emisiách skleníkových plynov z viac ako 343 miliónov zdrojov, čo je 4400-krát viac ako pred rokom. Pri zbere a analýze dát má byť využívaná široká škála nástrojov. Od satelitných máp, cez diaľkové senzory, verejné a komerčné dáta až po mechanizmy z oblasti umelej inteligencie a strojového učenia.

Napríklad spolupráca s Teslou a General Motors má do systému prinášať podrobné dáta o emisiách od dodávateľov hliníka a ocele. Táto skutočnosť má taktiež prispieť k získaniu lepšieho porozumenia o emisnej stope výroby elektromobilov.

Všetky dáta Climate TRACE sú dostupné verejne a úplne bezplatne. Slúžiť môžu jednak na rôzne vedecké účely, no súčasne môžu byť užitočné pri vyhodnocovaní environmentálnych záväzkov a prísľubov. Inak povedané, jednotlivé vlády môžu získať celkom dobrú predstavu o objeme skleníkových plynov, ktorý produkujú spoločnosti. To teoreticky môže byť jedným z faktorov pri posudzovaní budúcej spolupráce alebo rôznych dotačných mechanizmov.

Náš tip
Rozbieha sa najväčšia výroba palivových článkov v Európe. V pozadí stojí známy koncern
11. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+