MojElektromobil

Automobilový startup Lucid Motors len nedávno prezradil niekoľko veľmi zaujímavých informácií o svojom pripravovanom elektromobile Lucid Air. Asi najväčšia pozornosť sa ušla stručnému vyjadreniu o 832 kilometrovom dojazde na jedno nabitie.

Na slávnostné predstavenie tohto elektrického modelu si síce budeme musieť počkať do 9. septembra, kedy sa dozvieme všetky podrobnosti, no zástupcovia spoločnosti už teraz poodhalili niekoľko ďalších technických detailov.

Ako upozornil portál Electrek, spomínaný dojazd presahujúci hranicu 800 kilometrov bol dosiahnutý použitím batérie s kapacitou 113 kWh, čo poukazuje na pozoruhodnú účinnosť elektromobilu.

Menšia než sa očakávalo

Pôvodne bolo plánované osadenie batérie s kapacitou až 130 kWh, no vďaka väčšej orientácii na optimalizáciu celého vozidla bol rekordný dojazd zaznamenaný s menšou batériou, než sa očakávalo.

Lucid Motors uvádza, že výsledok bol dosiahnutý vďaka “revolučnému a inovatívnemu prístupu k rozloženiu súčastí vozidla a konštrukcie, ktorý ťaží z miniaturizácie pohonného ústrojenstva aj batérií, aby sa optimalizovalo využitie dostupného priestoru”. Zameranie na hyper-efektivitu podľa zástupcov spoločnosti prináša bezprecedentnú kombináciu dojazdu, praktickosti, výkonu a komfortu.

Namiesto toho, aby sa dojazd zvyšoval pridaním ďalších batérií, čo by zvýšilo cenu aj váhu elektromobilu a súčasne by si to vybralo priestorovú daň, inžinieri sa zamerali na redukovanie rozmerov batérií pri celkovej optimalizácií vlastností vozidla.

Tento prístup silne orientovaný na celkovú efektívnosť bude Lucid Motors využívať aj pri svojich budúcich vozidlách.Menšie batérie s vyššou efektivitou vidí ako tú správnu cestu, pretože to prináša pozitívny dopad na cenu, ako aj vlastnosti elektrických áut.

Viac o svojej prevratnej technológii pre zmenšovanie rozmerov batérií prezradí budúci mesiac pri oficiálnom predstavení modelu Lucid Air.

Lucid Air

Najväčší “frunk”

Okrem skutočne pozoruhodného dojazdu sa Lucid Air pochváli aj najväčším predným kufrom, aký kedy bol ponúkaný v sériovo vyrábaných elektrických autách.

Pri objeme 280 litrov má oproti súčasnému lídrovi vo svojej kategórii navrch o 89% a pri porovnaní s lídrom kategórie SUV vyhráva stále o 40%. Lucid Air ponúkne kombinovaný batožinový priestor s objemom 739 litrov.

Náš tip
Elektromobil má malý dojazd | Mýty a fakty (1. časť)


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

27. augusta 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+