MojElektromobil

Europoslanci sa presne podľa očakávaní nakoniec zhodli na avizovanom pláne, ktorý od roku 2035 efektívne ukončí predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi v členských štátoch EÚ. Zavedené síce boli niektoré menšie výnimky, no vo všeobecnosti môžeme hodiť, že rok 2035 prinesie skutočne drastický zlom vo formovaní podoby európskeho automobilového parku.

Napriek tomu, že niektoré hlasy kričia, že ide o veľmi krátke obdobie na vykonanie takejto ohromnej zmeny, zo strany zástupcov európskeho parlamentu sa začínajú objavovať úplne opačné vyjadrenia. Plán je vraj pre niektoré segmenty nastavený veľmi benevolentne a vhodné by bolo pritvrdiť.

Zaostrené na firmy

Ako informuje portál Gearrice, predseda výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie Pascal Canfin, prišiel v myšlienkou, ktorá by po prípadnom schválení vyvolala väčší tlak na firemné vozové parky. Myšlienka je približne taká, že nakoľko na firmy pripadá väčšina dnes predávaných vozidiel, práve tejto oblasti by bolo potrebné venovať väčšiu pozornosť, a to konkrétne vo forme prísnejších pravidiel pre podporenie znižovania emisií z dopravy.

Konkrétne ide o to, že 7 z 10 nových predaných vozidiel podľa štatistík pripadá na firmy. Canfin preto vlastne navrhuje, aby sa spaľováky do firemných vozových parkov nemohli dostávať už od roku 2030. Ak by to prešlo, tak by zákaz predaja spaľovákov pre firemné využitie platiť už o celých päť rokov skôr, než v prípade globálu. Firmy by nemali na výber a museli byť kupovať len vozidlá s nulovou produkciou lokálnych emisií, čo by výrazne prospelo v boji proti emisiám CO2.

Súčasne by to malo spôsobiť, že trh s ojazdenými elektrickými vozidlami sa začne zahusťovať, nakoľko obmena v segmente firemných vozidiel má byť rýchlejšia než pri vozidlách jednotlivcov. Keďže by firmy museli na elektrické modely prechádzať už od roku 2030, do roku 2035 by stihla prebehnúť generačná obmena a bežní spotrebitelia by potom mali širšiu ponuku pri výbere ojazdených modelov.

Zatiaľ to ale vyzerá tak, že ide skôr o prvotnú myšlienku, než návrh s konkrétnou podobou. Návrh je síce označovaný za kontroverzný, no napriek tomu má získavať aj priaznivcov.

Náš tip
Zákaz predaja elektromobilov od roku 2035? Wyoming prichádza s bizarným uznesením
27. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+