MojElektromobil

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“: slovenská premiéra nadväzuje na úspešnú českú sériu a prvýkrát v oboch krajinách predstaví unikátnu technológiu.

Srdečne pozývame všetkých, ktorí sa zaujímajú o elektrické autobusy a ich prevádzku, na konferenciu „Elektrické autobusy pre mesto“, ktorá sa koná 5. 6. 2018 v Nitre v areáli Turancar ako sprievodný program veľtrhu BUS SHOW 2018. Konferenciu usporadúva česká konzultačná firma Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, špecializovaná na podporu konceptu inteligentných miest – smart city – a čistej mestskej mobility.

Elektrickými autobusmi tu rozumieme predovšetkým batériové elektrobusy, ale tiež trolejbusy s batériovými zásobníkmi energie pre nezávislú prevádzku (tzv. parciálne trolejbusy), plug-in hybridné autobusy (teda elektrobusy doplnené o dieslovo-hybridný pohon) alebo palivočlánkové elektrobusy, kombinujúce batérie s vodíkovými palivovými článkami. Elektrické autobusy predstavuje táto konferencia nie iba ako vozidlá, ale ako ucelené dopravné systémy v kontexte smart city. Aby bola ich prevádzka nielen ekologická, ale aj efektívna, nie je možné totiž jednoducho nahradiť dieselový autobus elektrickým „kus za kus“, ale je potrebné pripraviť a implementovať ucelený projekt elektrických autobusov, zahrňujúci optimálny výber vozidiel a energetickej infraštruktúry s podporou ostatných moderných technológií a prevádzkových opatrení.

Predmetom konferencie „Elektrické autobusy pre mesto“ sú jednak nové technológie pre elektrické autobusy a prevádzkové skúsenosti s nimi a jednak prostriedky a spôsoby financovania, keď okrem európskych dotácií je stále viac potrebné rozvíjať aj národné zdroje alebo rozmanité bankové nástroje a „alternatívne“ obchodné modely. Táto konferencia nadväzuje na svoju českú verziu „Elektrické autobusy pro město“, ktorá prebehla v uplynulých rokoch už šesťkrát a stala sa tradičným sprievodným programom veľtrhu Czechbus v Prahe. Od samého začiatku sa vyprofilovala ako celkom ojedinelá prezentačná a vzdelávacia akcia aj ako miesto vzájomnej výmeny aktuálnych skúseností medzi profesionálmi z elektrickej osobnej dopravy. Jej organizátorom nie je konferenčná agentúra, ale odborná konzultačná firma udržujúca úzky kontakt s dopravcami a ich profesijným združením aj s municipalitami, organizátormi hromadnej dopravy a ďalšími
zainteresovanými osobami a organizáciami. To je zárukou stabilne vysokej odbornej úrovne konferencie, vďaka ktorej si táto akcia medzi ľuďmi z odboru vydobyla svoje miesto a rešpekt.

Konferencia „Elektrické autobusy pre mesto“ sa koná pod záštitou mesta Nitra, s ktorým usporadúvajúca konzultačná firma spolupracuje pri vytváraní konceptu smart city, a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, ktoré zastrešuje Integrovaný regionálny operačný program (IROP). K téme financovania projektov z IROP bude mať zástupca tohto ministerstva na konferencii stručný príspevok. Záštitu konferencii ďalej udelilo Združenie prevádzkovateľov hromadnej dopravy osôb v mestských aglomeráciách Slovenskej republiky a Dopravný podnik mesta Košice.

Priemyselnými partnermi konferencie sú spoločnosti ABB, Škoda Electric, Volvo a Chariot Motors. Posledný menovaný partner z Bulharska predstaví na konferencii ako slovenskú aj českú premiéru systém priebežne dobíjaných elektrobusov, pri ktorých ako zásobník energie neslúži batéria, ale superkapacitory, a ktoré už teraz úspešne slúžia napríklad v Srbsku, v Izraeli alebo v Rakúsku. O ďalšom partnerstve a záštite sa rokuje.

 

 

Program konferencie:

9:00 Otvorenie konferencie:

  • Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc., primátor mesta Nitry
  • Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, odborný garant konferencie

9:15 – 11:00 PRVÝ BLOK: Financovanie projektov elektrických autobusov a skúsenosti z prevádzky

  • Ing. Michal Feik, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky: Financovanie projektov elektrických autobusov z IROP
  • Ing. Richard Majza, MBA, Dopravný podnik mesta Košice: Elektromobilita v DPMK
  • zástupca Dopravný podnik Bratislava: skúsenosti s elektrobusmi
  • Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, odborný garant konference: Aktuální otázky projektů elektrických autobusů a souvisejících finančních nástrojů

11:00 Otvorenie veľtrhu BUS SHOW

11:30 – 12:15 Prestávka – občerstvenie

12:15 – 14:00 DRUHÝ BLOK Nové technologie pre elektrické autobusy

  • Ing. Radko Manda, Volvo Group Czech Republic: elektromobilita VOLVO
  • Ing. Mario Pastierovič, ABB: Dobíjacia infraštruktúra pre elektrické autobusy
  • Dipl. Wirt. Ing. Filip Ferferiev, Chariot Motors: superkapacitorové elektrobusy – prvýkrát na Slovensku
  • Ing. Radek Svoboda, ŠKODA ELECTRIC: E-mobilita v rámci ŠKODA

14:00 Záver konferencie (zmena programu vyhradená)

 

Predmetom konferencie „Elektrické autobusy pre mesto“ sú jednak nové technológie pre elektrické autobusy a prevádzkové skúsenosti s nimi a jednak prostriedky a spôsoby financovania, keď okrem európskych dotácií je stále viac potrebné rozvíjať aj národné zdroje alebo rozmanité bankové nástroje a „alternatívne“ obchodné modely.

Mediálny partner konferencie je eAutoPortal.sk

10. mája 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+