MojElektromobil

KIA v USA ohlásila zvolávaciu kampaň na viac ako 1 200 modelov KIA EV6 a KIA Niro EV kvôli potenciálnym problémom s hnacím riaditeľom, ktoré môže vyústiť do strany výkonu vozidla.

Podľa informácií Amerického národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky sa situácia dotýka presne 1 243 vozidiel vyrobených v rokoch 2023 až 2024:

  • 204 kusov KIA Niro EV modelový rok 2024, výroba od 27.6. do 13.7.2023
  • 1039 kusov KIA EV6, výroba od 26.1. do 8.4.2023

Potrebný servisný zákrok vo forme výmeny chybných súčiastok bude vykonaný bezplatne. Na tému upozornil portál Electrek.

Automobilka mala situáciu analyzovať na základe jedného incidentu, ktorý sa odohral v Turecku. Na základe vlastného vyšetrovania sa zistilo, že potenciálne problematické súčiastky mali rovnakého dodávateľa pre modely KIA Niro EV a KIA EV6. Pôvodcom problému vraj má byť nesprávne tepelné opracovanie pri výrobnom procese.

Podľa zverejnených informácií neboli Identifikované žiadne nehody alebo zranenia, ktoré by mohli byť spojené priamo s problematickým dielom. Napriek tomu bola vyhlásená zvolávacia kampaň. Dotknutí majitelia majú byť kontaktovaní začiatkom marca 2024.

Ako to je na Slovensku?

Na aktuálnu situáciu ohľadom zvolávacej akcie sme sa pýtali aj priamo slovenského zastúpenia KIA. Odpoveď poskytla Patrícia Polónyová, Kia Sales Slovakia.

Zvolávacie kampane vydané pre iné trhy nemusia byť vydané u nás. Zvolávacie kampane sú vydávané na konkrétne VIN čísla, takže ani v rámci jedného modelu, motorizácie, nemusí byť vydaná zvolávacia kampaň na všetky vozidla.

Uvedená zvolávacia kampaň tykajúca sa vozidiel EV6 a Niro EV, bola vyhlásená v USA. U nás na Slovensku ani v Európskej únii vyhlásená nebola. Ako sú o prípadných “zvolávačkách” informovaní zákazníci na Slovensku?

V rámci Slovenska, v prípade, že je vydaná zvolávacia kampaň, informujeme našich zákazníkov prostredníctvom našich autorizovaných servisov a to telefonicky, mailom a listom zaslaným doporučenou poštou.

Prehľad dobrovoľných opatrení, respektíve aktuálne „zvolávacie akcie“, na Slovensku zverejňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia.

Náš tip
NearCharger.sk: Budujeme najlepšiu komunitu majiteľov elektromobilov. Pridajte sa k nám!
8. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+