MojElektromobil

Kórejská automobilka Kia musí zrýchliť predaje elektrických vozidiel, aby dosiahla emisné kvóty v EÚ v rokoch 2020 a 2021. Spoločnosť vypracovala krízové plány pre prípad, že ich predaj nebude dostatočný.

„Nedosiahnutie emisných cieľov nie je možnosťou. Naše kórejské vedenie by to neakceptovalo,“ uviedol generálny riaditeľ Kia Europe Emilio Herrera pre Automotive News Europe.

V rukáve má viaceré možnosti

Spoločnosť Kia v prípade núdze v Španielsku začne prevádzkovať službu zdieľaných automobilov s výhradne elektrickým pohonom. Ďalej má v zálohe predstavenie efektívnych pneumatík, ktoré znížia emisie na každom vozidle a tiež poskytne elektrické služobné vozidlá pre všetkých zamestnancov. Predvádzacie vozidlá dílerov a servisné vozidlá spoločnosti budú takisto elektrické.

Pravdepodobne kvóty nedosiahne

Podľa štúdie spoločnosti PA Consulting Kia pravdepodobne nedosiahne ciele stanovené Európskou úniou, ktoré sú nastavené na 91,7 gramov na kilometer a bude ich mať o 3,2g/km vyššie. V tomto prípade by automobilka čelila pokutám zo strany EÚ.

Celková elektrifikácia vozového parku rozhodujúca. Bez 100% elektrických a plug-in hybridných vozidiel bude pre spoločnosť takmer nemožné splniť tieto ciele, uviedol Herrera. Kia Europe musí vyrobiť čo najviac elektromobilov, aby zvýšila alebo aspoň ho udržala na rovnakej úrovni.závod KIA v Žiline

Kia nechce ísť cestou znižovania objemu výroby, povedala Herrera. Platenie pokút však bude v kórejskej kultúre považované za obrovské zlyhanie značky.

Kia musí v roku 2020 predať v Európe 40 000 čisto elektrických vozidiel. Očakáva sa, že v roku 2019 elektrifikovaným vozidlám pripadne 15% z celkových tržieb spoločnosti Kia – približne 75 000 vozidiel z celkových 500 000.

Podľa európskych smerníc o emisiách CO2 dostávajú výrobcovia stimuly, aby ponúkali automobily, ktoré emitujú menej ako 50 g/km CO2 cez systém superkreditov. Pri výpočte priemerných emisií konkrétneho výrobcu sa takýto automobil v roku 2020 počíta ako 2 vozidlá, v roku 2021 ako 1,67 vozidla a v roku 2022 sa bude počítať ako 1,33 vozidla.

16 000 predaných elektromobilov

Herrera odhaduje, že Kia tento rok predá 16 000 elektrických vozidiel, z ktorých 12 000 bude model eNiro a 4 000 kusov modelu eSoul.

Obidva modely sa predávajú tak dobre, že Kia ich nestíha dodávať. Vo väčšine krajín sa už predali množstvá pridelené na celý rok 2019 a predávajú výrobu pripravenú na rok 2020. Výroba batérií však v druhej polovici tohto roka vzrastie a podporí výrobu Kie v roku 2020.

Výroba hybridov v Žiline

Zrýchlenie elektrifikácie modelovej rady by malo pomôcť aj predajom. V novembri začne výrobný závod Kia v Žiline vyrábať plug-in hybridné verzie modelu Ceed a nedávno predstavený Kia XCeed. Oba modely sa dostanú na trh v januári 2020. V budúcom roku pribudne hybridná a plug-in hybridná verzia Kia Sorento.závod KIA v Žiline

Do roku 2022 Kia plánuje ponúknuť 19 elektrifikovaných vozidiel. Emisné ciele sú tak prísne, že automobilke pomôže každý predaný elektromobil.

5. augusta 2019
Zdroj: Automotive News Europe

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+