MojElektromobil

Obchodný reťazec Kaufland čoskoro sprevádzkuje svoje prvé rýchlonabíjacie stanice pre elektromobily na Slovensku. Prvá z nich je umiestnená pri novom Kauflande v Trnave, druhá pred parkovacím domom pri prevádzke na Trnavskej ulici v Bratislave.

Nabíjací stojan značky ABB Terra 54 CJG ponúkne výkon 50kW s možnosťou využitia štandardnej trojice konektorov – CCS a Chademo pre rýchle DC nabíjanie, a Type 2 pre AC nabíjanie.

Ako nás informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Langová, nabíjacie stanice budú pre všetkých zákazníkov Kauflandu zadarmo. Dobrou správou je aj to, že prvé nabíjačky doplnia aj ďalšie:

“Prvé nabíjačky pre elektromobily by mali byť v Bratislave a v Trnave. V tomto projekte chceme aj naďalej pokračovať.”

Spoločnosť už prevádzkuje nabíjacie stanice pre elektrobicykle, konkrétne v Trnave a v Považskej Bystrici.

Reťazce sa zaujímajú o nabíjačky

Zo slovenských reťazcov je Kaufland ďalším, ktorý stavia vlastné rýchlonabíjačky pri svojich predajniach. Prvým reťazcom s vlastnými rýchlonabíjačkami bol Lidl (rovnako zo skupiny Schwarz Gruppe), ktorý ich má postavené pri predajniach v Novej Dubnici a na Trenčianskej ulici v Bratislave. Nabíjanie na nich je rovnako bezplatné.

Billa taktiež ponúka možnosť bezplatného nabíjania elektromobilov, konkrétne v Bratislave, Žiari nad Hronom, Záhorskej Bystrici, Senci, Galante, Malackách a vo Veľkom Mederi. Ide však iba o pomalé AC nabíjanie, navyše bez kábla, čo nie je najvhodnejším riešením pre zákazníkov. V tomto smere by sa javilo lepším rozhodnutím partnerstvo s existujúcou sieťou rýchlonabíjacích staníc ako napríklad ZSE Drive či Greenway, ktorá by ich pre reťazec na vlastné náklady stavala a následne prevádzkovala. Nabíjanie by síce nebolo bezplatné, no bolo by výrazne rýchlejšie, a model by umožnil aj rýchlejšie rozširovanie samotnej nabíjacej siete.

Presne touto cestou sa zatiaľ rozhodlo ísť Tesco. Rýchlonabíjacie stanice pri viacerých hypermarketoch tohto reťazca prevádzkuje GreenWay a nabíjanie na nich je spoplatnené podľa štandardného cenníka.

A aký názor máte vy? Ktorou cestou by mali ísť slovenské reťazce? Je bezplatné rýchlonabíjanie trvalo udržateľné? Alebo by ste viac ocenili spoplatnené nabíjačky a ich rýchlejšie rozširovanie? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom alebo na Facebooku.

2. februára 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+