MojElektromobil

Júl 2023 sa zapísal do neslávnej histórie našej planéty ako najhorúcejší mesiac zaznamenaný človekom. Júl je vo všeobecnosti najteplejším mesiacom roka, avšak ten tohtoročný nám dáva najavo, že klimatické zmeny sú naozaj v kritickom štádiu. Meria potvrdila Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Júl 2023 v konkrétnych číslach

Záznamy teplôt začali pred 142 rokmi. Doterajší rekord najhorúcejšieho nameraného mesiaca držal júl 2019. Na základe najnovších dáta o túto pozíciu prišiel a nahrádza ho júl 2023, ktorý v porovnaní s predošlým rekordérom dosahoval v priemere o 0,33°C vyššie teploty.

Júl 2023 taktiež dosahoval o 0,72 °C vyššie teploty vzduchu, než je priemer pre tento mesiac nameraný počas rokov 1991 až 2020. V porovnaní s priemerom z rokov 1850 až 1900 bola teplota vzduchu počas júla 2023 vyššia o 1,5 °C. Vlny horúčav boli zaznamenané vo viacerých regiónoch severnej hemisféry, vrátane južnej Európy.

Zdroj: WMO

Aj globálna priemerná teplota morskej hladiny v júli dosiahla rekordné hodnoty. Počas celého júla 2023 bol teplota morskej hladiny vyššia o 0,51°C vyššie než je priemer z meraní za obdobie rokov 1991 až 2020.

Teplota severného Atlantiku bola podľa meraní z júla 2023 dokonca o 1,05 °C vyššia než je doterajší priemer. Spôsobené to má byť vysokými priemernými hodnotami v severovýchodnej časti a nezvyčajne vysokými teplotami v severozápadnej časti oceánu.

Teplotné vlny boli zaznamenané južne od Grónska, v Labradorskom mori, zasiahli aj takzvanú Karibskú panvu a prehnali sa aj cez Stredozemné more. Plocha morského ľadu počas júla 2023 dosiahla najnižšiu hodnotu pre toho obdobie roka. Bola o 15 % nižšia, než je júlový priemer odkedy sa začali vyhodnocovať satelitné snímky.

Hoci júl lámal rekordy najvýraznejšie, aj celý rok 2023 sa prediera na popredné priečky. Už teraz má byť tretím najteplejším rokom s teplotou o 0,43 °C vyššou než je doterajší priemer.

Náš tip
Volkswagen ID.3 vs Cupra Born: Porovnanie elektrických súrodencov
14. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+