MojElektromobil

Americké prezidentské voľby sú za rohom a celý svet zaujíma, kto ich vyhrá. Favorit Joe Biden totiž sľubuje obrovské úsilie v boji s klimatickou krízou. K tejto téme sa vyjadril v podcaste Pod Save America.

“Klimatická zmena je existenčnou hrozbou pre ľudstvo. Doslova to upečie túto planétu. A my máme morálnu povinnosť (sa jej venovať).

Ale myslím si, že je to obrovská príležitosť na vytvorenie skutočne dobrých pracovných miest.

Nikto už nepostaví ďalšie elektrárne na ropu alebo zemný plyn. Postavia sa elektrárne, ktoré budú vyrábať z obnoviteľných zdrojov… Najrýchlejšie rastúcim odvetvím je solárny a veterný priemysel.”

Klimatická kríza prvýkrát témou debát

V debatách pred tohtoročnými prezidetskými voľbami sa prvýkrát vo veľkom hovorí o probléme klimatickej krízy. Joe Biden v prvej debate povedal, že plánuje elektrifikovať vozidlá federálnych úradov a vybuduje 500-tisíc nabíjacích staníc. Plánuje tiež prejsť z výroby energie z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje.

Donald Trump v debate povedal, že podporuje elektromobily a že im poskytol štedré dotácie. Faktom však je, že tieto dotácie zaviedol ešte jeho predchodca Barack Obama. Trump nehovoril nič o prechode na obnoviteľné zdroje.

V podcaste Pod Save America včera povedal, že nezakáže metódu frakovania v ťažbe ropy. “Zrušíme dotácie pre fosílne palivá, ale nezrušíme samotnú výrobu energie z fosílnych palív ešte dlhé roky. Ľudia v tomto priemysle neprídu o prácu, no budú vytvorené nové pracovné miesta v iných alternatívach.”

Postupné rušenie dotácií pre fosílne palivá však môže Bidenovi ublížiť vo voľbách hlavne v štátoch závislých od ropného priemyslu ako Texas alebo Pensylvania.

27. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+