MojElektromobil

Obnoviteľné zdroje energie v USA prekonali uhlie. Podľa americkej vládnej agentúry Energy Information Administration (EIA) predstavovali obnoviteľné zdroje 23% národnej spotreby, zatiaľ čo elektrina z uhlia pokryla 20%.

Najväčší nárast zaznamenali veterná a slnečná energia. Treba však upozorniť, že na jar sa pravidelne vyrába najmenej energie z uhlia a najviac vyrábajú vodné elektrárne.

Výroba energie v USA v mesiaci apríl (Zdroj: EIA)

Jedným z dôvodov, prečo v apríli obnoviteľné zdroje porazili uhlie, je to, že ľudia na jar všeobecne spotrebujú menej energie – klimatizácia a kúrenie sa používajú najmenej. Štruktúra energetického mixu počas roka sa mení.

Výroba energie z vody takisto vrcholí na jar, keď sa roztápa sneh a do vodných turbín prúdi väčšie množstvo vody. Výroba solárnej energie dosiahla v apríli mesačný rekord.

 

Pri pohľade na dlhodobejší vývoj výroby energie v USA vidíme, že obnoviteľné zdroje stále rastú, zatiaľ čo uhoľné elektrárne upadajú. Americké uhoľné elektrárne sa zatvárajú v rekordnom tempe, čo ohrozuje tisíce pracovných miest.

Dlhodobý vývoj energetického mixu USA (Zdroj: EIA)

13. júla 2019
Zdroj: EIA

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+