MojElektromobil

Konkurencia americkej automobilky Tesla si už dávnejšie uvedomila, aký záujem o elektromovuly ich konkurent rozbehol. Už niekoľko automobiliek si zakúpilo elektromobil značky Tesla, aby ho mohli zanalyzovať. Teraz tu máme ďalšiu spoločnosť z Nemecka, ktorá odhalila výrobné náklady či zloženie batérie. Batériové články Modelu 3 (produktové číslo 2170) obsahujú len 2,8 % kobaltu. Oproti priemeru v automobilovom priemysle (8%) to je až o 65 % menej.

Náš tip
TESLA MODEL 3: AKO BY SA VÁM PÁČILA MATNÁ ČIERNA? | VIDEO
Zdroj: benchmarkminerals.com

Výrobná cena Tesly Model 3 je 28 tisíc dolárov

Údaje nemeckej spoločnosti poskytnuté pre časopis WirtschaftsWoche ukazuje, že výrobné náklady Tesly Model 3 z pohľadu materiálu a logistiky odhadujú na 18 000 dolárov (15 000 Eur). Ďalších 10 000 dolárov (v prepočte približne 8 500 Eur) by mali tvoriť mzdové náklady.  Celkové náklady smerujúce na výrobu vozidla sa tak zastavili na hodnote vo výške 28 000 dolárov (23 500 Eur).  Cena Tesly Model 3 sa pohybuje od 35 000 do 78 000 dolárov. Tieto výrobné náklady by mali platiť pri dosiahnutí produkčnej kapacity 10 000 vozidiel týždenne, čo je pôvodný ale dodnes nesplnený plán automobilky Tesla.

Náklady potvrdil aj Elon Musk

Po zverejnení analýzy bol  Elon Musk konfrontovaný na Twitteri otázkou redaktora portálu Electrek.co, či súhlasí s uvedenou sumou. Jeho odpoveď bola stručná: Rozhodne.

To by znamenalo, že po dosiahnutí maximálnej plánovanej úrovne produkcie by Tesla operovala so zamýšľanou 25 % maržou už pri základnom modeli za 35 000 USD. Pre stále stratovú automobilku by to znamenalo obrat vo finančných výsledkoch. Elon Musk sa nedávno vyjadril, že Tesla by nebola aktuálne schopná vyrábať najlacnejší, základný Model 3, ktorého cena bude 35 000 dolárov, so ziskom. Preto budú najskôr v ponuke drahšie verzie. Z toho dôvodu by výrobná cena 28 000 dolárov mala platiť až po dosiahnutí výrobnej kapacity 10 000 modelov týždenne. Kým táto úroveň produkcie nebude splnená, tak sú náklady americkej automobilky vyššie.

Zdroj: insideevs.com, electrek.co, benchmarkminerals.com


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

4. júna 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+