MojElektromobil

Spoločnosť Ionity, ktorá ako spoločný podnik viacerých automobiliek buduje nabíjacie stanice naprieč Európou, získa dodatočný kapitál vo výške 400 až 500 miliónov €. Stane sa tak pristúpením ďalšieho čiastočného majiteľa, ktorý môže získať 20 až 25% podiel.

Ako informuje agentúra Reuters, medzi vážnych záujemcov patrí dvojica Shell a Renault. Prípadná dohoda je v štádiu príprav a finálne ponuky na odkúpenie ponúkaného podielu majú byť uzatvorené počas júla.

Veľká päťka

Medzi súčasných vlastníkov Ionity patrí Volkswagen, Daimler, BMW, Ford a Hyundai-Kia, každý s rovnakým podielom 20%. Spoločnosť ešte v marci uviedla, že pracuje na ďalšom rozšírení rýchlych nabíjacích staníc naprieč Európou a privíta vstup ďalších akcionárov.

Aktuálne informácie o odpredaji až štvrtinového podielu ale nekomentuje ani jedna strana.

Prirodzený záujem

Ionity s Shell majú už od roku 2017 uzatvorené strategické partnerstvo. Obidve strany sa vtedy dohodli, že nabíjacie stanice Ionity vyrastú pri 80 čerpacích staniciach Shell v 10 európskych krajinách. Patrí medzi ne aj Slovensko, Česká republika, Rakúsko či Maďarsko.

Oficiálnym vstupom do spoločnosti by “Shellka” posilnila svoju pozíciu v segmente nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá.

Záujem zo strany automobilky Renault je taktiež celkom prirodzený. Vyrába vlastné elektromobily a získaním podielu v Ionity by sa pripojila k ostatným hráčom na automobilovom poli.

Viacero otáznikov

Kto a aký veľký podiel v spoločnosti Ionity nakoniec získa by sme sa mali dozvedieť už čoskoro. Zaujímavé bude sledovať aj to, ako vstup ďalšieho subjektu zmení pomer síl v spoločnosti. Ak dôjde k predaju 25% podielu, budete to znamenať, že súčasní piati majitelia si rozdelia zostávajúcich 75%.

Náš tip
Nabíjacia sieť Tesla Supercharger sa oficiálne otvorí pre iné značky, potvrdila automobilka
7. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+