MojElektromobil

Ste spokojní s predajmi nového IONIQ 5 na Slovensku? Ako sa im darí a ako dlho sa na vozidlo čaká?

Záujem o IONIQ 5 na Slovensku prekonal naše očakávania. Vravím to bez akéhokoľvek preháňania. Ku koncu októbra počet objednávok dvojnásobne prevýšil naše predajné plány, ktoré sme na rok 2021 mali. Záujem o IONIQ 5 je však veľmi vysoký v celej Európe. Pri objednaní vozidla do výroby si naň zákazník aktuálne počká 6 – 8 mesiacov, v závislosti od úrovne výbavy vozidla a príplatkových prvkov. Samozrejme, situácia s dodávaním nových vozidiel je komplikovaná a mení sa. Ostávame však v tomto smere optimistami.

Hyundai IONIQ 5
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Akú výbavu a pohon preferujú noví majitelia?

Z analýzy doteraz predaných a objednaných vozidiel vyplýva, že 100% zákazníkov zatiaľ siahlo po IONIQ-u 5 s väčšou 72,6 kWh batériou. Veľmi vyvážený je pomer medzi verziou s pohonom všetkých štyroch kolies (46%) a len zadnej nápravy (54%). Až 74% vozidiel dodaných a objednaných na náš trh je v najvyššej výbave Premium.

Hyundai IONIQ 5
Foto: Radovan Hlôška

Čo zákazníkov pri novom IONIQ 5 zaujíma najviac? Na čo sa najčastejšie pýtajú?

Mnohí zákazníci prichádzajú do predajní už veľmi dobre informovaní. Majú detailne naštudované technické parametre vozidla, sledujú externé recenzie a testy. Často prídu k predajcovi už pevne rozhodnutí vozidlo kúpiť. Druhou skupinou sú zákazníci, ktorých oslovil dizajn vozidla, jeho priestrannosť a technologická vyspelosť. Veľmi boduje 800 V architektúra a funkcia vehicle-to-load (V2L). Títo zákazníci si chcú IONIQ 5 najmä vyskúšať a zoznámiť sa s ním naživo – či už staticky alebo na testovacej jazde.

Hyundai IONIQ 5
Foto: Radovan Hlôška

Je možné dohodnúť si testovaciu jazdu?

Áno, aktuálne je to možné u viacerých našich predajcov, napr. v Bratislave, Žiline, Prešove, Trenčíne či Michalovciach. Nie všetci predajcovia už majú k dispozícii IONIQ 5 na účely testovacích jázd, ale demo park sa postupne dopĺňa.

Hyundai IONIQ 5
Foto: Radovan Hlôška

Aký je pomer záujemcov o nový IONIQ 5? Prevládajú majitelia elektromobilov alebo si ho kupujú aj úplne noví elektromobilisti?

Nemáme dostatok dát, aby sme toto presne určili. Z priebežných prieskumov nám však vychádza, že záujemcovia o IONIQ 5 sú jednak už súčasní vlastníci elektromobilov, napr. Kona EV, ale aj elektromobilov iných značiek, no pre mnohých ide o ich prvé plne elektrické vozidlo. Väčšina z nich však už má nejakú praktickú skúsenosť s elektrifikovanými vozidlami, či už priamo s elektromobilom alebo plug-in hybridom.

Hyundai IONIQ 5
Hyundai IONIQ 5 | Zdroj: Radovan Hlôška

Koľko nových majiteľov prechádza z predchádzajúcich Hyundai modelov? (IONIQ, Kona)

Mnohí majitelia modelov KONA Electric a IONIQ sa zaujímajú o nový IONIQ 5. Na presné čísla a ich podiel na celkovom predaji IONIQ-u 5 si ešte musíme chvíľu počkať.

Je Hyundai pripravený na servisovanie? Bude všetko prebiehať bez problémov? Kde je možné nový Hyundai IONIQ 5 vyservisovať?

Každý autorizovaný servis Hyundai na Slovensku je plne pripravený a jeho personál certifikovaný a vyškolený na servisovanie elektrických vozidiel.

Hyundai IONIQ 5
Foto: Radovan Hlôška

 

Článok vznikol v spolupráci s Hyundai Motor Czech s.r.o.

6. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+