MojElektromobil

Hyundai IONIQ 5 N vzbudil veľa pozornosti. Ide o najdrahší a najvýkonnejší Hyundai všetkých čias. Vozidlo síce vychádza zo základného modelu, ktorý je na trhu už nejaký čas, no prinieslo množstvo vylepšení. Tým najdôležitejším je samozrejme výkon. IONIQ 5 N má pod kapotou až 478 kW (650 koní) pri krútiacom momente 740 Nm. Vďaka týmto parametrom sa toto vozidlo s hmotnosťou 2,3 tony dostane z nuly na stovku len za 3,4 sekundy. Elektromobil je postavený na 800 V architektúre, ponúka mimoriadne rýchle nabíjanie a akumulátor s kapacitou 80 kWh.

IONIQ 5 N na jedných z najznámejších pretekoch sveta

IONIQ 5 N teraz zaujme ďalšou novinkou. Až štyri tieto vozidlá sa predstavia na pretekoch Pikes Peak, informoval portál carthrottle. Ide o jedny z najznámejších automobilových pretekov na svete, ktoré sa každoročne konajú v Colorado Springs a vedú na vrchol hory Pikes Peak, ktorej nadmorská výška je 4302 metrov nad morom.

Hyundai IONIQ 5 N Pikes Peak
Zdroj: carthrottle

Celková dĺžka trate je 20 kilometrov a začína v nadmorskej výške 2862 km. Vozidlá počas stúpania prekonajú výškový rozdiel 1170 metrov. Prvé preteky sa konali v roku 1916, čo z nich robí jedny z najstarších automobilových pretekov.

Hyundai IONIQ 5 N Pikes Peak
Zdroj: carthrottle

Zo štyroch vozidiel IONIQ 5 N sú hlavnými dva, ktoré boli špeciálne upravené pre potreby pretekov. Softvérové vylepšenia umožnili ešte o niečo zvýšiť maximálny výkon, a to na 678 koní. Pridaný bol pre tieto preteky dobre známy aerodynamický balík, vylepšili sa brzdy a odpruženie. Elektromobily tiež dostali špeciálne pretekárske pneumatiky Yokohama. Okrem toho Hyundai namontoval aj hlasnejšie reproduktory, ktoré prehrávajú syntetizovaný zvuk, aby sa zlepšila spätná väzba vodiča.

Nemali by ste prehliadnuť:

Elektromobily nebude šoférovať len tak hocikto. Do jedného zasadne Robin Shute, štvornásobný celkový víťaz a aktuálny šampión Pikes Peak, druhý osedlá Dani Sordo z rally tímu Hyundai. K týmto dvom vozidlám sa pridajú ďalšie dva prakticky sériové (až na niektoré bezpečnostné detaily) modely Hyundai IONIQ 5 N. Oba varianty vozidla chcú zaujať a dokonca aj prekonať rekordné časy vo svojich kategóriách.

Náš tip
Nabíjacia infraštruktúra na Slovensku. Novinky za máj 2024
4. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+