MojElektromobil

Honda pripravuje očakávaný elektromobil, ktorý by mal prísť na trh už v októbri tohto roka. Pôjde o model N-VAN a zaujímavé je, že jeho cena by mala začínať v prepočte na sume približne 15-tisíc eur. Na tému upozornil portál Electrek.

Pôjde o mimoriadne lacnú ľahkú elektrickú dodávku, ktorá bude vychádzať z existujúceho spaľovacieho modelu N-VAN. Ten je na trhu od roku 2022. Prototyp nového elektrického modelu bol predstavený v októbri minulého roka na Japan Mobility Show. Automobilka svoju novinku už testuje na domácich cestách a pomaly sa pripravuje na jeho oficiálne predstavenie.

Veľmi priaznivá cena, základné parametre

Predaj začne v Japonsku za spomínanú cenu, ktorá by v prepočte mala len ľahko prekročiť hranicu 15-tisíc eur. O dostupnosti na európskych trhoch sa zatiaľ nehovorí, no nechajme sa prekvapiť. Známy je už aj oficiálny dátum štartu predaja, ktorý je stanovený na 10. októbra 2024.

Honda N-VAN
Honda N-VAN | Zdroj: Honda

Nový elektrický N-VAN má ponúknuť 245 km dojazd na jedno nabitie. Na pomery dnešných elektromobilov je to pomerne málo, no vzhľadom na nízku cenu je kratší dojazd očakávaný. Zdroj uvádza rýchle 30-minútové nabíjanie, takže počítame s tým, že by sa elektromobil za tento čas mal vedieť nabiť z 20 na 80 percent kapacity batérie. Presný nabíjací výkon na DC nabíjačke bohužiaľ nepoznáme.

Nemali by ste prehliadnuť:

Palubná nabíjačka ponúkne výkon 6 kW, čo je tiež menej ako dnešný štandard. Elektromobil by sa mal pomocou tohto výkonu nabiť približne za 4,5 hodiny. Na základe týchto hodnôt môžeme vypočítať približnú kapacitu akumulátora, ktorá by mohla byť niekde na úrovni 25 – 30 kWh.

Honda N-VAN
Honda N-VAN | Zdroj: Honda

Dodávka ponúkne nízku podlahu, pričom batéria bude umiestnená priamo v nej. Charakteristickým prvkom bude aj vysoký strop a zaujme aj chýbajúci stredový stĺpik, čo vyzerá celkom moderne.

Budúcnosť Hondy je elektrická

Aj Honda plánuje veľký prechod na elektromobilitu. Predstaví novú “sériu 0”, ktorá bude pozostávať zo siedmich elektrických modelov, ktoré majú byť postupne uvedené na trh až do roku 2030. Po predstavení spomínaného modelu N-VAN uvedie automobilka v regióne sériu malých elektrických vozidiel, ktoré majú uspokojiť rastúci dopyt po tomto segmente.

Náš tip
Elektromobil vs spaľovák. Ktorého servis vás vyjde lacnejšie?
19. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+