MojElektromobil

Americký miliardár a zakladateľ giganta Microsoft Bill Gates podporil technológiu, ktorá vie premeniť slnečné svetlo na zdroj tepla, ktorý prekračuje 1000 stupňov Celzia. Verí, že môže takto nahradiť fosílne palivá.

Gates poskytol investíciu spoločnosti Heliogen – firme, ktorá chce koncentrovať slnečné svetlo na teplotu, ktorá je dostatočne vysoká na to, aby poháňala ťažký priemysel bez emisií oxidu uhličitého.

Umožňuje prekročiť hranicu až 1500 stupňov Celzia, čo už dokáže aj oddeliť vodíkové molekuly z vody. Výsledkom je teda nefosílny plyn, ktorý môže ohrievať domovy, poháňať autá alebo zásobovať energiou továrne.

Solárno - vodíková elektráreň Heliogen (Zdroj: Heliogen)
Solárno-vodíková elektráreň Heliogen (Zdroj: Heliogen)

Zakladateľom a riaditeľom kalifornskej spoločnosti Heliogen je Bill Gross. V tlačovej správe uviedol, že jeho firma predstavuje technologický skok vpred v snahe znížiť emisie z priemyslu i dopravy. Emisie totiž tvoria 75 percent globálnej uhlíkovej stopy.

Ako to funguje?

Spoločnosť využíva chytré programy na to, aby nasmerovala sústavu zrkadiel na jeden cieľ. Vznikne tým trikrát vyššia teplota ako pri doterajších pokusoch o niečo podobné. Podľa Grossa poskytuje tento lacný proces dosiahnuť extrémne vysoké teploty.

solárno - vodíková elektráreň Heliogen
Solárno-vodíková elektráreň Heliogen (Zdroj: Heliogen)

Zásadné je, že dosiahnuté teploty sú dosť vysoké na to, aby sa pri nich dal bez problémov priemyselne vyrábať betón, a to bez použitia fosílnych palív. Práve výroba cementu je celosvetovo tretím najväčším zdrojom emisií, hneď po rope a uhlí. Jeho produkcia pritom bude v budúcnosti rásť, a to vplyvom urbanizácie a ekonomického vývoja rozvojových krajín. Prednedávnom portál Guardian zistil, že 20 firiem venujúcich sa ťažbe a spracovaniu fosílnych palív je zodpovedných až za tretinu globálnych emisií od roku 1965.

Ak by sa vyrábal rovnakým spôsobom ako doteraz, jeho produkcia by predstavovala veľkú hrozbu pre dosiahnutie cieľov Parížskej dohody, ktorá sa snaží udržať rast teplôt pod hranicou 1,5 stupňa.

Investori bojujúci proti zmene klímy

Za Heliogenom stoja súkromní investori a podnikatelia, ktorí veria, že táto technológia môže skrotiť emisie tých najväčších znečisťovateľov. Patrí medzi napríklad spoločnosť Neotribe alebo investičný fond Nant Capital miliardára Patricka Sonn-Shionga.

Gates oznámil, že je hrdý na to, že patrí medzi prvých podporovateľov tohto projektu. “Dnes sú priemyselné procesy, ktoré používame na výrobu cementu, ocele a ďalších materiálov, zodpovedné za viac než pätinu celkových emisií,” povedal Gates. “Tieto materiály sú všade okolo nás, ale my zatiaľ nemáme žiadne prelomové technológie, ktoré by nám dali ich bezuhlíkové varianty. Ak sa chceme dostať k nulovým emisiám, tak na nás čaká ešte množstvo investícií,” dodal.

24. novembra 2019
Zdroj: Guardian, Heliogen

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+