MojElektromobil

Hollywoodska hviezda si servítku pred ústa nedala a vyzvala všetkých ľudí, aby sa spamätali.

Hollywoodsky veterán a hlavný predstaviteľ kultového Indiana Jonesa Harrison Ford hovorí veci na rovinu. Dokázal to počas svojho prejavu v Dubaji, kde slovne zaútočil na amerického prezidenta Donalda Trumpa a ostatných svetových politických lídrov, ktorí popierajú klimatické zmeny. K téme sa vyjadril na World Government Summit.

Podľa neho sa lídri na celom svete snažia udržať si svoju pozíciu a moc tým, že popierajú a podceňujú vedu. Ford je presvedčený, že sú na zlej ceste k nesprávnym výsledkom. „Aktuálne prežívame, čomu verím, že je najväčšia morálna kríza tejto doby. Tí, ktorí sú najmenej zodpovední za ničenie prírody, budú najviac trpieť,“ prejavil svoj názor herec.

Donald Trump po nástupe do úradu v roku 2017 odstúpil od Parížskej klimatickej dohody, a to podľa Harrisona Forda predstavuje „bremeno“ pre americkú ekonomiku. Krajiny sa v nej dohodli, že spoločne uržia globálny rast teploty v tomto storočí pod 2°C. Nedodržanie týchto záväzkov môže podľa vedcov viesť k nezvratnému rastu hladiny morí, ku katastrofálnym suchám a vyšším teplotám.

Príroda nepotrebuje ľudí. Ľudia potrebujú prírodu.

OSN tento mesiac uviedla, že posledné 4 roky boli najhorúcejšími od začiatku globálneho otepľovania. Ide teda o jasné signály pokračujúcej dlhodobej zmeny klímy. Ford vyzval ľudí, aby si vyhrnuli rukávy a spoločne začali niečo robiť.

„V prípade, že chceme na tejto planéte prežiť. Musíme zachrániť jediný domov, našu bezpečnosť, našu budúcnosť a klímu, potrebujeme prírodu viac ako kedykoľvek pred tým“.

Jeho slová sú plné úprimnosti a najmä naliehania. „Príroda nepotrebuje ľudí. Ľudia potrebujú prírodu,“ dodal herec na záver.

Na zmeny klímy dlhodobo upozorňuje aj ďalšia legenda filmového priemyslu Leonardo DiCaprio.

Ten v roku 2016 nakrútil dokument o klimatických zmenách odvysielaný pôvodne na National Geographic.

Celovečerný dokument Je s nami koniec? (Before The Flood) podáva informácie a vyjadrenia prostredníctvom herca putujúceho po alarmujúcich extrémoch našej planéty. Ten pritom spovedá popredné politické a ekologické osobnosti. Celý film si môžete pozrieť na Youtube.

 

17. februára 2019
Zdroj: Dobré noviny

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+