MojElektromobil

Hackerský útok vo fabrike Tesly v Nevade spôsobil Rus Igor Kriučkov. K útoku sa priznal a strávi niekoľko mesiacov vo väzbe.

Hackerský útok vo fabriku Tesly

V minulom roku nepríjemne prekvapil fabriku Tesly v Nevade hackerský útok. Do chránenej počítačovej siete niekto infiltroval malvér, ktorý mal dostať zo systému citlivé informácie pre neskoršie vydieranie. Americké ministerstvo spravodlivosti vydalo predvčerom správu, podľa ktorej sa k tomuto útoku priznal Rus Igor Igorevič Kriučkov. Upozornil na to web The Record.

Keby sa Kriučkov nepriznal a bol by na základe dôkazov právoplatne odsúdený, za tento čin by strávil 5 rokov vo väzení, ďalšie 3 roky by bol na slobode s podmienkou a ešte by musel zaplatiť 250 tisíc dolárov.

Keďže sa priznal, dostal omnoho jemnejší trest. Podľa spomínaného webu dostal trest od 4 do 10 mesiacov odňatia slobody, ďalšie tri roky v podmienke a spoločnosti Tesla musí zaplatiť súdne trovy vo výške 14 825 amerických dolárov.

Hackerský útok na fabriku Tesly - Gigafactory Nevada (Foto: Tesla)
Gigafactory Nevada (Foto: Tesla)

Odmena 1 milión dolárov

Kriučkovovi pri útoku asistoval vtedajší zamestnanec fabriky Tesly v Nevade, ktorý bol takisto ruského pôvodu. Mali komunikovať cez aplikáciu WhatsApp a podľa obvinenia mu bola ponúknutá odmena 500-tisíc dolárov vopred a ďalších 500-tisíc po úspešnom vykonaní útoku. Cieľ útoku bol získať citlivé informácie o aktivitách fabriky/firmy Tesla, ktoré mal neskôr útočník použiť na vydieranie a vyžiadanie ďalšej finančnej odmeny.

Hackerský útok vo fabrike Tesly zmarili správne morálne rozhodnutia zamestnanca fabriky. Stretol sa s autorom útoku Kriučkovom, no zároveň o tejto aktivite upovedomil FBI. Pri stretnutí s Kriučkovom tak cez odpočúvacie zariadenie FBI odhalila plány útoku a Kriučkov bol zadržaný na letisku v Los Angeles 22. augusta 2020.

Muskova reakcia v ruštine

Na správu o priznaní Kriučkova reagoval aj šéf spoločnosti Tesly Elon Musk. Na Twitteri odpovedal na príspevok Teslarati, kde v ruskom jazyku napísal “Преступленіе и наказаніе”, teda “zločin a trest”. Odkázal tak na román Zločin a trest od ruského spisovateľa Fjodora Michaljoviča Dostojevského.

Gigafabrika v meste Reno v Nevade bola prvou fabrikou mimo výrobného závodu vo Fremonte. Aktuálne sa tu vyrábajú batériové články, batériové packy, motory a ďalšie komponenty pohonného ústrojenstva pre elektromobily Model 3 a Model Y.  Fabrika sa neustále rozširuje a po dokončení bude najrozľahlejšou budovou na svete.

20. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+