MojElektromobil

V Liptovskom Mikuláši vyrástli nové nabíjacie stanice spoločnosti GreenWay umiestnené v blízkosti samotného centra mesta. Konkrétne ich nájdete na parkovisku pri obchodom centre OC CENTRAL. Miestnym je známe aj ako bývalý Dom Služieb. Situované sú v rohu parkoviska pri predajni Jednota a poisťovni Kooperativa.

Ide o jednu rýchlonabíjaciu stanicu značky Efacec s výkonom 50 kW a jeden malý wallbox bez kábla, ktorý je “skrytý” pri prístrešku pre nákupné košíky. Kedy bude oficiálne spustená zatiaľ nie je známe.

V blízkosti Liptovského Mikuláša, v rezorte Demänová Village, priamo pri hlavnom cestnom ťahu cez Demänovskú dolinu, bol len nedávno slávnostne spustený tretí Tesla Supercharger. Takže miestna nabíjacia infraštruktúra sa pekne rozrastá.

Ďalšia rýchlonabíjačka pri Tescu

Ďalšia rýchlonabíjačka sa v Liptovskom Mikuláši nachádza pri prevádzke McDonald´s pri obchodnom centre Tesco prakticky priamo pri zjazde z diaľnice, prevádzkuje ju konkurenčné ZSE Drive.

“V roku 2019 vybudovala spoločnosť GreenWay 87 nových nabíjacích staníc – 8 na Slovensku a 79 v Poľsku. Čím sa celkový počet verejných nabíjacích staníc v sieti GW zvýšil na 216″, uvádza Aaron Fishbone zo spoločnosti GreenWay.

Prevádzkovateľ má v pláne rozširovať aj miesta s možnosťou súčasného nabíjania viac ako 2 elektromobilov.

“Nikto nechce čakať, kým vodič pred ním ukončí nabíjanie, aby mohol sám začať nabíjať. GreenWay preto buduje nabíjacie ‘huby’, na ktorých sa budú môcť nabíjať minimálne 3 vozidlá súčasne. Na konci roka 2019 GW prevádzkoval 8 takýchto hubov – 7 na Slovensku (Avion, Europa SC, VIVO, OC Dubrawa, Dalitrans VB, Todos a Eperia Prešov) a 1 v Poľsku (Galeria Mlociny), kde sa môže nabíjať až 11 elektromobilov naraz.”

Bratislavské nákupné centrum VIVO (bývalý Polus City Center) prešlo okrem výmeny pôvodného DBT stojana za spoľahlivejší Efacec. Aj rozšírením o ďalší rýchlonabíjací stojan značky Delta.

Tak ako konkurencia, aj GreenWay chce držať krok s dobou a dostávať sa s výkonmi nad hranicu 50 kW. Tu však zatiaľ hovorí o nižších výkonoch, než ponúka ZSE Drive:

“Výkon 50 kW bol dlho považovaný za štandardný maximálny výkon potrebný pre nabíjanie elektrických vozidiel, dnes však eletromobily dostupné na trhu dokážu prijať aj viac. GW chce podporiť vodičov týchto vozidiel a umožniť každému nabíjať čo najrýchlejšie, a tak zvýšil dostupný výkon na 100 – 150 kW na piatich lokalitách v Poľsku a dvoch na Slovensku (Ružomberok a Dalitrans).”

Nabíjacia stanica Dalitrans sa nachádza vo Veľkých Bierovciach pri Trenčíne, v blízkosti tranzitnej križovatky diaľnice D1 a cesty 1. triedy číslo 9. V blízkosti je v príprave aj ďalší Supercharger od Tesly.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Ďalší Supercharger bude v Trenčíne. Brno už inštalujú | Blesková správa
Náš tip
Takto má vyzerať nabíjačka elektromobilov: ZSE Drive otvára nový ultra-fast hub so 4 stojanmi
12. januára 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+