MojElektromobil

Do segmentu elektromobility vstupuje ďalší veľký hráč. Foxconn, známy primárne ako zmluvný výrobca smartfónov pre Apple, predstavil prototypy troch elektrických áut. Konkrétne ide o SUV s označením Model C, sedan Model E a elektrický autobus Model T. Téme sa venoval portál Carscoops.

Hľadá nové možnosti

Foxconn patrí medzi najväčších výrobcov elektroniky, no už dlhší čas hovorí o tom, že svoju výrobu plánuje diverzifikovať a veľký potenciál vidí práve v oblasti elektrických áut. 

Aj v tomto prípade by chcel fungovať na rovnakom dodávateľskom princípe ako v oblasti elektroniky, kde jasne dominuje. Elektrické autá a pridružené komponenty by vyrábal pre zákazníkov z radu svetových značiek, sám by sa do predaja nepúšťal.

Už dlhšiu dobu sa pritom šušká, že Foxconn by mohol byť zapojený do prác na elektromobile „Apple Car“. Vychádza to z toho, že dvojica technologických gigantov má dlhoročné vzťahy, takže práve Foxconn sa javí ako jedna z logických možností.

Rovnako tak sa hovorí o vznikajúcom partnerstve s koncernom Stellantis, pod ktorý patria značky Fiat Chrysler či Peugeot. Aktuálne predstavenie elektrických vozidiel by sa teda dalo chápať aj ako verejnú prezentáciu schopností v oblasti výroby elektromobilov.

Zdroj: Carscoops

3 elektrické prototypy

Celkovo išlo o pomerne krátku prezentáciu, počas ktorej boli zverejnené len základné informácie. Elektrické SUV Model C má patriť do strednej triedy, pýši sa dojazdom na úrovni 700 kilometrov a z nuly na stovku to zvláda za 3,8 sekundy.

Sedan Model E má na druhú stranu spadať skôr do segmentu luxusných elektrických vozidiel. Do vienka dostal elektromotory s celkovým výkonom 560 kW, ktoré sa podpíšu na zrýchlení z nuly na stovku za 2,8 sekundy. Čo sa týka dojazdu, Foxconn uvádza 750 kilometrov. 

Zdroj: Carscoops

Do tretice bol predstavený elektrický autobus Model T s dojazdom 400 kilometrov a maximálkou 120 kilometrov za hodinu. Táto elektrická novinka by sa už počas budúceho roka mala objaviť v mestskej doprave v rámci Taiwanu. 

Zdroj: Carscoops

Angažuje sa už od roku 2019

Foxconn sa svojimi ambíciami v oblasti elektromobility vôbec netají. Nedávno informoval o nadviazaní strategického partnerstva so startupom Fisker. Prezentované elektrické SUV, sedan a autobus bude vyrábať firma Foxtron, ktorá vznikla ako spoločný projekt Foxconnu a taiwanskej automobilky Yulon Motor.

Novinky by sa mali do predaja dostať v priebehu najbližších rokov. Predávané nebudú pod značkou výrobcu. O všetko sa postarajú nešpecifikovaný partneri z oblasti auto-moto sektora.

Náš tip
STK pre elektromobily: V čom je kontrola iná? Na čo si dávať pozor?
19. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+