MojElektromobil

Tesla sa aktívne pripravuje na výstavbu svojej ďalšej Gigafactory. Po Číne prichádza na rad Európa.

Ako sa vyjadril Elon Musk, najvyhovujúcejšia poloha štvrtej Gigafactory je na hraniciach Nemecka a Francúzska, v blízkosti krajín Beneluxu.

To ale neznamená, že iné krajiny o fabriku automobilky prestali bojovať. Práve naopak. Ako sa minulý týždeň v našom priamom prenose vyjadril Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, jedným z cieľov novovzniknutej Slovenskej batériovej aliancie (SBA) je aj „gigatováreň na Slovensku“. Nespomenul síce priamo Teslu, je však vysoko pravdepodobné že myslel práve ju.

Tesla už poverila projektom svojej európskej továrne japonskú spoločnosť Takenaka. Tá sa zaoberá projektovaním a výstavbou veľkých tovární po celom svete. A s výstavbou má skúsenosti už aj na Slovensku. Okrem iného stavala automobilku Kia v Žiline, či PSA Peugeot Citroen v Trnave.

Správy o boji za Gigafactory však prichádzajú aj z Poľska. Evidentne tak stále nie je rozhodnuté.

Tesla by mala vo svojej európskej továrni vyrábať Model 3 a pravdepodobne aj Model Y, ktorý má byť predstavený 15. marca 2019.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Komentár šéfredaktora: Rozhodnutie Tesly ovplyvní rozvoj elektromobility na Slovensku
Náš tip
SEVA: Slovensko má byť v elektromobilite trendsetterom, nie dobiehať ostatných

 

30. novembra 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+