MojElektromobil

Poslanci 751-členného europarlamentu (EP) odhlasovali v prospech návrhu na vyhlásenie klimatickej núdze v Európe. Návrh bol predstavený frakciou Obnovme Európu (RE).

Strana Renew Europe len pred týždňom presvedčila Konferenciu predsedov politických skupín EP, aby akceptovala a presadila ich návrh do programu novembrového plenárneho zasadnutia. EP nakoniec návrh odhlasoval v pomere 429 za a 225 proti (19 sa zdržali).

Frakcia upozorňuje, že za situácie, keď celosvetovo stúpajú teploty, emisie skleníkových plynov dosahujú nové rekordy a extrémne formy počasia zasahujú rôzne časti Európy, pristúpili viaceré štáty EÚ k vyhláseniu stavu klimatickej núdze na národnej úrovni – je však potrebné túto situáciu riešiť v širšom európskom a celosvetovom meradle. Slovensko sa tento rok prihlásilo k plánu EÚ, podľa ktorého budeme do roku 2050 uhlíkovo neutrálnou krajinou.

Emisie musia klesnuť o 7,6 %

Podľa EP so súčasnou legislatívou je pravdepodobné, že sa naša platéna oteplí o vyše 3°C do roku 2100, čo by znamenalo masový výhyn mnohých druhov a z mnohých oblastí planéty by sa stali neobývateľné územia.

V roku 2018 dosiahla úroven CO2 v našej atmosfére nové rekordné hodnoty. Na udržanie globálneho otepľovania do 1,5 stupňa Celzia musia emisie klesať každoročne 7,6 percenta od roku 2020.

klimatická kríza v Európe
Klimatická kríza v Európe

Prijaté uznesenie vyzýva Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby adekvátne reagovali na krízovú situáciu. Návrh je v súlade s návrhom budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ (2021-2027), ktorý presadzuje navýšenie finančných zdrojov na boj s klimatickou krízou a podporu zelených inovácií, ktoré vytvoria nové ekonomické príležitosti pre všetkých Európanov.

28. novembra 2019
Zdroj: Európsky parlament

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+