MojElektromobil

Ešte včera sa stretli najvyšší ústavní činitelia jednotlivých členských krajín Európskej únie, aby sa dohodli na konkrétnom čísle zníženia emisií do roku 2030. Nakoniec sa podarilo schváliť odvážnejší plán EÚ, a to s cieľom znížiť emisie do roku 2030 o 55 %. Pomôže tomu aj masívnejšie rozšírenie elektromobilov.

Dosiahnuť tento ambiciózny cieľ určite nebude jednoduché. Je potrebné venovať sa tejto téme na rôznych úrovniach, pričom jednou z nich je určite aj doprava. Európska komisia zverejnila dokument, v ktorom je zhrnutá vízia pre udržateľnú a smart mobility stratégiu. Spraviť mobilitu zelenou je teda jedna z priorít, v rámci ktorej sú nastavené konkrétne ciele. Už existujúci proces, ktorý zahŕňa mierne zmeny, chcú posunúť do zásadnejšej transformácie.

Ambiciózny plán EÚ

Do roku 2050 chcú znížiť emisie z dopravy až o 90%. Toto samozrejme nemôže zahŕňať iba osobnú dopravu, a to konkrétne tú automobilovú. Je preto potrebné sa zamerať aj na nákladnú dopravu, leteckú dopravu a samozrejme aj koľajovú. Jednotlivé ciele sú rozdelené do troch období – do roku 2030, 2035 a 2050.

V roku 2030:

 • Po Európskych cestách bude jazdiť najmenej 30 miliónov bez-emisných vozidiel
 • 100 európskych miest bude klimaticky neutrálnych
 • Vysoko-rýchlostná železničná doprava sa zdvojnásobí
 • Plánované kolektívne cesty do 500 kilometrov by mali byť uhlíkovo neutrálne v rámci EÚ
 • Automatizovaná mobilita bude spustená vo veľkej miere
 • Plavidlá s nulovými emisiami sa dostanú na trh

V roku 2035:

 • Veľké bez-emisné lietadlá sa dostanú na trh

V roku 2050:

 • Takmer všetky autá, vany, autobusy a taktiež ťažké nákladné vozidlá budú bez emisií
 • Nákladná železničná doprava sa zdvojnásobí
 • Vysoko-rýchlostná železničná doprava sa strojnásobí
 • V prevádzke bude komplexná multimodálna Trans-Európska Sieť (TEN-T) pre udržateľnú a inteligentnú dopravu

Rozširovanie infraštruktúry

Bez potrebných diskusií určite ide o veľmi ambiciózny projekt. Uvidíme, ako sa jednotlivé body v rámci stanovených rokov bude dariť splniť. V súčasnosti jazdí v Európe viac ako 1,8 milióna elektrických vozidiel, pričom v roku 2019 malo byť dostupných 24 200 rýchlo nabíjacích staníc a 190 tisíc štandardných nabíjacích bodov. Celkový počet elektromobilov sa musí zvýšiť viac ako 16x, čo samozrejme musí ísť ruka v ruke aj s rozširovaním nabíjacej siete.

Do roku 2030 sa má preto infraštruktúra rozšíriť až na 3 milióny nabíjacích bodov. Samozrejme, z plánov sa nevynechávajú ani vodíkové autá, pričom do roku 2025 chcú vybudovať 500 čerpacích staníc na vodík. Vylepšovať sa má aj infraštruktúra pre bicykle – v ďalšej dekáde má pribudnúť približne 5 000 kilometrov nových cyklistických ciest.

11. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+