MojElektromobil
Miroslav Schwamberg 2. októbra 2018

O vyjadreniach Elona Muska ohľadom prevzatia Tesly do súkromného vlastníctva sme vás už informovali, rovnako aj o tom, že čelil spolu s automobilkou vyšetrovaniu. Nakoniec sa mimosúdne dohodol s americkým Úradom pre cenné papiere a burzy. Bude síce musieť odstúpiť z postu predsedu predstavenstva Tesly a spolu s automobilkou zaplatiť pokutu až 40 miliónov dolárov. Avšak môže zostať na pozícii generálneho riaditeľa (CEO) a nemusí priznať pochybenie. Rozhodnutie podpísal v sobotu a má 45 dní na to, aby sa postu predsedu predstavenstva vzdal.

Jeden status na Twitteri a množstvo problémov

Všetky tieto problémy spôsobil len jeden status na Twitteri, v ktorom svojich followerov informoval o tom, že zvažuje odkúpenie všetkých akcií Tesly a jej prevzatie do súkromného vlastníctva. Dodal, že financovanie je zabezpečené. Keby to nenapísal, teraz by tieto problémy nemal. Tesla bude musieť zaplatiť pokutu 20 miliónov dolárov za to, že nemala kontrolu nad vyjadreniami jej šéfa. Rovnakú čiastku 20 miliónov dolárov musí zaplatiť Musk. Tesla taktiež súhlasila so zriadením nového výboru, ktorý bude dohliadať na komunikáciu Elona na verejnosti. Musk oznamuje novinky väčšinou pomocou Twitteru, teraz môžeme očakávať, že jeho príspevkov na tejto sociálnej sieti bude výrazne menej.

Týmito novými nariadeniami začne nová éra riadenia spoločnosti. Niektorí akcionári sa dokonca vyjadrili, že momentálne je chod spoločnosti prísne kontrolovaný Muskom a osobami, ktoré sú mu blízke. Medzi ne patrí napríklad jeho brat, Kimbal Musk.

Akcie sa na 2 dni prepadli

Počas vyšetrovania sa akcie Tesly skokovo prepadli o 17%. Po víkende však opäť vzrástli na pôvodnú hodnotu, a rastú ďalej v očakávaní pozitívnych kvartálnych výsledkov. Už teraz vieme že Tesla vyprodukovala v 3. kvartáli rekordný počet vozidiel, až 80 000. Z toho 53 000 vozidiel bol Model 3, čo je pôsobivý nárast o 187% oproti predchádzajúcemu štvrťroku.

Elon Musk sa cíti nevinný

Elon Musk si stále stojí za tým, že nič zlé neurobil. Keby vedel, že jedno vyjadrenie na Twitteri bude mať takéto následky, určite by radšej nič nenapísal. Chcel sa len so svojimi followermi podeliť o svoj zámer. Cíti sa sklamaný, hovorí, že vždy konal v najlepšom záujme spoločnosti, pravdy a samozrejme, aj investorov. Aspoň sa však nenaplnil ten najhorší scenár, ktorý hovoril o tom, že bude musieť odísť aj z postu generálneho riaditeľa Tesly. To je teraz to najdôležitejšie aby mohol naďalej pracovať na aktuálne najpodstatnejšom cieli – urobiť z Tesly ziskovú spoločnosť.

Náš tip
TESLA ČELÍ VYŠETROVANIU KVÔLI VYJADRENIAM ELONA MUSKA O JEJ ODKÚPENÍ

Zdroje: sec.gov, techcrunch

2. októbra 2018
Fotománia

+