MojElektromobil

Predaje elektromobilov v ostatnej dobe dosahujú nové méty. Rekordné čísla aktuálne prichádzajú už aj z Nemecka, kde elektrické autá počas októbra 2021 dosiahli až 30,4% podiel zo všetkých predaných áut. Inak povedané, prakticky každé tretie prihlásené auto bolo elektrické. Na základe dát Nemeckej Asociácie Automobilového Priemyslu na to upozornil portál Teslarati.

Spaľováky sú tlačené do úzadia

Kým predaje vozidiel so spaľovacím motorom vykázali výrazný prepad kvôli problémom s dodávkami a dlhými čakacími lehotami, elektromobilom sa naopak darí čoraz lepšie. Vysvetlenie má byť pomerne jednoduché. Automobilky musia dôsledne rozdeľovať dostupné zdroje, hlavne polovodiče, s ktorých distribúciou je momentálne problém, preto svoju výrobu sústreďujú na vozidlá s väčšou ziskovosťou. Práve sem spadajú elektromobily. 

V Nemecku sa na vyššej ziskovosti pri predajoch elektrických vozidiel podpisujú štedré štátne dotácie (6000€). Ďalším stimulom pre predaje sú zľavy ponúkané predajcami (bonusy a akcie). Automobilkám sa preto na tamojšom trhu oplatí predávať čo najviac elektromobilov a dostupné čísla odrážajú túto realitu.

Počas októbra 2021 bolo v Nemecku zaregistrovaných 178 800 nových áut, čo medzimesačne predstavuje prepad o 35%. Elektrické autá si naopak polepšili o 13% a ich celkový počet za október dosiahol číslo 54 400. Čisto batériové elektromobily medzimesačne zaznamenali rast o 32%. 

Elektromobilita na vzostupe

Popularita elektromobilov za ostatné roky vykazuje výrazný rast. V spomínanom Nemecku došlo počas rokov 2019 až 2020 k viac ako strojnásobeniu celkových predajov elektrifikovaných áut – zo 63-tisíc na 194-tisíc. 

Najnovšie čísla pritom ukazujú, že v podobnom duchu sa nesie aj rok 2021. Len za prvých päť mesiacov (január až máj) tohto roka bolo predaných už 115-tisíc elektrických modelov. Keď sa k tomu pripočítajú ďalšie mesiace, vrátane rekordného októbra, tak výsledné číslo môže poriadne prekvapiť.

Elektromobilite sa v roku 2021 všeobecne darí. Poukazujú na to dáta z európskych trhov, rovnako ako tie z celého sveta. Čoraz častejšie dochádza k dosahovaniu rekordných predajov, a to nám ešte do konca roka zostáva nejaký ten čas. Akým silným nakoniec bude rok 2021 sa ešte len naplno ukáže.

Náš tip
Tesla Model 3 sa stal najlepšie predávaným autom v Európe
8. novembra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+