MojElektromobil

Pomaly ale isto sa dostávame do reality, ktorá bola voľakedy vyobrazovaná iba vo futuristických filmoch. Už pár rokov máme prístup k mobilom, ktoré môžu úplne jednoducho a dokonca bezdrôtovo nabíjať iné zariadenia. Ide o relatívne výhodný proces. Podobnú vychytávku pre nás pripravila firma Enphase Energy (ENPH). Po novom môžete energiu zo svojho elektromobilu využiť na nabíjanie svojej domácnosti. Informuje o tom portál Electrek.

Predošlé úspechy Enphase Energy

ENPH prišla na trh s alternatívnymi energiami pomerne veľmi skoro, už v roku 2006. Zamerala sa hlavne na napredovanie v priemysle so solárnou energiou a postarala sa o mnoho technologických prelomov. Jeden z ich dôležitých vynálezov spočíval v solárnych systémoch založených na mikroinventoroch. Tie premieňajú jednosmerný prúd na striedavý. Vďaka tomu sa spoločnosť stala hlavným svetovým dodávateľom.

Pokiaľ dôjde k výpadku prúdu, v systéme sa nachádza aj záloha, ktorá poskytne energiu zo slnečného svetla. Ďalšou dôležitou vychytávkou bolo vytvorenie vlastného systému na monitorovanie údajov. Ten používateľom umožňuje vyrábať, používať, ukladať alebo dokonca predávať energiu priamo zo svojich smartfónov. Na uskladnenie zvyšnej energie slúži smart batéria. 

Obojsmerná nabíjačka má obrovský potenciál

Nová nabíjačka od ENPH bude podporovať až tri typy nabíjania. Prvým je samozrejme presun energie z batérie nabitej solárnou energiou do elektromobilu. Ďalšie dva módy ale predstavujú doposiaľ nerozšírenú technológiu. V2H (vehicle-to-home) a V2G (vehicle-to-grid) systém. V2H vám umožní použiť elektromobil na nabíjanie domácnosti a V2H sa zase postará o zdieľanie energie z autobatérie s rozvodnou sieťou počas špičky. Spoločnosť sa vyjadrila, že ide o snahu priniesť úplnú kontrolu nad energiou v domácnosti.

náčrt siete obojstrannej nabíjačky
náčrt siete obojstrannej nabíjačky | Zdroj: Electrek

Podľa všetkého, V2G má aj potenciál vám zarobiť, presne ale táto funkcia špecifikovaná nebola. Predpokladáme, že tento typ nabíjania bude podporovaný väčšinou elektrických vozidiel, ktoré fungujú na CSS a CHAdeMo štandardoch. Akonáhle systém vydedukuje výpadok prúdu, energiu začne automaticky dodávať z vášho elektromobilu. Pokiaľ všetko bude fungovať ako má, nový systém môže značne zamávať trhom. Ešte ale nepoznáme dátum, kedy sa výrobok začne predávať.

Náš tip
Google Mapy pripravujú veľké vylepšenie pre elektromobily
3. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+