MojElektromobil

Index nákladov na prevádzku automobilov od spoločnosti LeasePlan, ktorý vydala v decembri 2022 odhaľuje, že elektromobily sú na základe TCO (celkové náklady na vlastníctvo) stále lacnejšie, alebo stoja rovnako ako naftové či benzínové autá. S informáciou prišiel portál LeasePlan.

Ročný index nákladov na automobil je analýzou celkových nákladov na vlastníctvo a prevádzku automobilu. Informácie sa zbierajú v 22 európskych krajinách a sú vyhodnocované vždy na konci kalendárneho roka. Aj napriek výraznej inflácii pri cenách energií, zostávajú náklady na prevádzkovanie elektromobilu nižšie ako pri ostatných variantoch.

Náklady na nabíjanie predstavujú 15 % z celkovej ceny vlastníctva elektromobilu, pri benzínových automobiloch sú náklady na tankovanie 23 % a pri naftových vozidlách až 28 %.

Peugeot 508 SW Hybrid TEST
Obyvateľom Európy sa stále viac oplatí nákup elektromobilu | Foto: Radovan Hlôška

Vlastnenie elektromobilu v Európe vás cenovo vyjde rovnako, prípadne lacnejšie ako keby vlastníte automobily na klasický pohon. Kompaktné elektromobily sú cenovo konkurencieschopné v 18 z 22 európskych krajín. Klasické elektromobily strednej veľkosti sú cenovo konkurencieschopné v 19 z 22 krajín. Najdrahšie a prémiové elektrické automobily sú konkurencieschopné v 18 z 22 krajín Európy.

Ako je to v jednotlivých krajinách?

Priemerné náklady na prevádzku elektromobilov sa v rôznych krajinách líšia. Pohybujú sa od najnižších v Grécku (905 € mesačne) až po najvyššie vo Švajčiarsku (1313 € mesačne). Zmenil sa aj počet druhov elektromobilov na území Európy, ktoré Car Cost Index zahŕňa. V predchádzajúcom ročníku porovnával 11 elektromobilov, v tomto roku index zahŕňa celkovo až 33 modelov.

„Elektromobily sú najlepším spôsobom, ako ochrániť vodičov pred prudko stúpajúcimi nákladmi na pohonné hmoty. Vlády, žiaľ, zastavujú stimuly pre elektromobily príliš skoro, dokonca aj v krajinách s ambicióznymi cieľmi nulových emisií. Tento postoj „zákaz bez plánu“ bude mať katastrofálne dôsledky pre boj proti zmene klímy. Potrebujeme konzistentné, dlhodobé politiky, ktoré zabezpečia, že prechod na elektromobily bude rozumnou voľbou pre všetkých vodičov.”

Tex Gunning, CEO spoločnosti LeasePlan

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť, aká je priemerná mesačná výška nákladov na prevádzku jednotlivých typov automobilov. Do nákladov sú zahrnuté pohonné hmoty/nabíjanie, odpisy, dane, úroky, poistenie a náklady na údržbu vozidiel. Tieto údaje sa týkajú vozidiel (za prvé 4 roky vlastníctva), ktoré najazdia ročne do 30 000 km.

tabulka index nakladovosti
Priemerné mesačné náklady v rátane odpisov automobilov v segmente “Väčšie rodinné autá” | Zdroj: LeasePlan

Náš tip
Elektromobil v zime: Na čo sa pripraviť a čomu venovať pozornosť
25. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+