MojElektromobil

V Európe predčasne zomrie približne 800 000 ľudí v dôsledku znečisteného ovzdušia.

Priemerný Európan stratí v dva roky svojho života v dôsledku dýchania znečisteného vzduchu, podľa správy magazínu European Heart Journal.

Správa odhaduje podiel až 17% týchto úmrtí z 5 miliónov celkových úmrtí v Európe ročne. 40 až 80% z úmrtí spôsobených znečisteným ovzduším nie je respiračného charakteru, ale predstavujú srdcové choroby a infarkty spôsobené škodlivými časticami z ovzdušia v našom krvnom obehu.

Chronické vystavenie zvýšeným hladinám malých častíc môže viesť k infarktu myokardu, arteriálnej hypertenzii, cievnej mozgovej príhode alebo srdcovému zlyhaniu.

Odhad úmrtí v tejto správe je viac ako dvojnásobný oproti posledým ohadom Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO).

“Ak to podáme vo väčšom kontexte, znamená to, že ovzdušie je zodpovedné za viac úmrtí ako fajčenie tabakových výrobkov. Fajčeniu sa dá vyhnúť, avšak znečistenému ovzdušiu nie.” povedal Thomas Münzel, kardiológ v nemeckom Mainzi a autor tejto štúdie.

Vedci poznamenávajú, že znečistenie spôsobené spaľovaním fosílnych palív by sa mohlo veľmi rýchlo znížiť prechodom na obnoviteľné zdroje energie. Tento prechod by „znížil straty na životoch a zvýšil priemernú dĺžku života,“ píšu.

Znečistenie ovzdušia rastie globálne, len v posledných piatich rokoch vzrástlo o 8%.

Boj so smogom v Poľsku

Poľsko patrí v Európe k uhoľným mocnostiam. Až 80% výroby energie v krajine sa pripisuje spaľovaniu uhliu z baní hlavne v južnom Poľsku a to sa významne podieľa na mimoriadne znečistenom ovzduší v tejto oblasti. Zlý vzduch sa šíri aj na územie Slovenska. Európska environmentálna agentúra (EEA) pripisuje až 44,000 predčasných úmrtí v Poľsku každý rok práve nekvalitnému ovzdušiu.

Mestá v južnom Poľsku bojujú s ťažkým smogom. Krakow a Katowice majú často hustejší smog ako čínsky Peking. To spôsobuje hlavne výroba energie spaľovaním uhlia, avšak prispievajú tomu aj domácnosti spaľovaním tohto nekvalitného uhlia a odpadu na vykurovanie.

Prichádza energetická zmena

Nezdá sa, že sa Poľsko rapídne zmení svoju orientáciu na čisté zdroje energie, avšak veci sa menia k lepšiemu. Nová enviromentálna stratégia Poľska z minulého roka ráta so znížením podielu výroby energie z uhlia na 50% dnešného množstva do roku 2040. Napriek tomu, že krajina dnes nemá vlastnú jadrovú elektráreň, plánuje budovať aj tento zdroj a do roku 2040 vyrábať 10% energie z jadra.

Ku krokom správnym smerom môžeme pridať aj sprísňovanie noriem na spaľované uhlie alebo obmedzenie predaja pecí. Výrazným signálom prichádzajúcich zmien je aj vyhlásenie najväčšieho producenta uhlia v krajine Polska Grupa Górnica o tom, že končí s predajom uhoľného kalu a ďalších produktov pochádzajúcich z uhoľného odpadu, vznikajúceho pri prvotnom spracovaní energetickej suroviny. Spoločnosť doteraz ročne predávala zhruba 900-tisíc ton takýchto produktov, čo tvorilo takmer 3 % z celkových príjmov.

Nakoľko nás geografickou blízkosťou Poľsko ovplyvňuje aj v tejto oblasti, je potrebné sa o problematiku zaujímať a podľa možností proti nej bojovať. Veríme, že si poľskí lídri čo najskôr uvedomia dôležitosť kvality nášho ovzdušia.

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Blesková správa: Do roku 2030 bude výroba energie v SR úplne bez uhlíka
Náš tip
Ropní giganti míňajú stovky miliónov na zastavenie agendy z Parížskej klimatickej dohody
9. apríla 2019
Zdroj: World Economic Forum

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+