MojElektromobil

V košických uliciach pribudli elektrické zdieľané bicykle, ktoré sú dostupné v rámci siete prevádzkovateľa Antik.

V metropole východu je teraz celkovo dostupných viac ako 1000 vozidiel pre požičiavanie. K mechanickým bicyklom, kolobežkám, elektrickým skútrom a motorkám pribudlo konkrétne 200 elektrických bicyklov.

Ekologický pohyb je podporovaný sieťou 130 nabíjacích staníc na odkladanie a dobíjanie. Plánovaný je aj ďalší rozvoj infraštruktúry. Počas leta majú pribudnúť nabíjacie stanice poháňané solárnou energiou, čím prakticky dôjde k ďalšiemu podporeniu myšlienky “zelenšej dopravy”.

Elektrické bicykle Antik | Foto: Antik

Motivačné bonusy, 30 km dojazd

V bežných systémoch môže byť nutné vybité vozidlá prácne zbierať, nabíjať a znovu rozvážať do ulíc. Antik k tejto problematike pristupuje netradične.

Zákazníkov prostredníctvom dodatočných bonusov motivuje k ukončeniu jazdy v nabíjačke, čím podporujú verejný poriadok a šetria prostredie. Jazdu však reálne možno ukončiť kdekoľvek v hraniciach mesta pri rešpektovaní predpisov a ohľaduplnosti voči chodcom a ostatným účastníkom cestnej premávky.

Pri ukončení v nabíjacej stanici dostáva cyklista ďalších 5 minút zadarmo (ak jazda trvala aspoň 10min.), pri požičaní bicykla, ktorý je nabitý pod 20 percent je celá jazda (min. 3 minúty) ukončená v nabíjačke bezplatná. Práve preto sa oplatí jazdu končiť priamo v nabíjacej stanici.

Elektrické bicykle od Antiku ponúkajú dojazd až do 30 km na jedno nabitie, čo vystačí na dosiahnutie aj najvzdialenejších častí mesta aj blízkych obcí. Motor je nastavený na pomoc cyklistovi až do rýchlosti 25 km/h, pričom následne sa automaticky odpája. Podpora je aktívna len pri používaní pedálov a stav batérie vidieť na displeji bicykla aj v aplikácii.

Elektrické bicykle Antik | Foto: Antik

5 centov za minútu, 20€ záloha

Požičanie elektrického bicykla vyjde rovnako ako v prípade elektrickej kolobežky na 5 centov/min. (pre neklientov Antiku 10 centov.) Potrebné je zložiť vratný depozit vo výške 20€, ktorý je odpustený klientom Antiku. Ak depozit už klient zložil, napríklad za kolobežku či skúter, znova ho vkladať nemusí.

„Z našich viacročných skúseností vidíme, že každý typ dopravného prostriedku si získal určitú špecifickú cieľovú skupinu, bicykle sú ťahúňmi na cestách do práce či do školy, kolobežky pre mladšie generácie a elektrické motorky ako skvelý relax,“ vysvetľuje Peter Blaas, riaditeľ pre rozvoj spoločnosti Antik Telecom. „Zavedením elektrických bicyklov chceme pridať ďalší benefit všetkým, ktorí cestujú každodenne za prácou aj zo vzdialenejších či kopcovitých častí mesta.“

Náš tip
Testovali sme e-bike Trek Rail 9.7. Jazdí tak dobre, ako vyzerá? | TEST
9. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+