MojElektromobil

Trh s elektrickými autobusmi bude v najbližších rokoch rásť. Podľa analýzy spoločnosti TechNavio medzi rokmi 2022 až 2027 bude zložený ročný nárast (CAGR) potenciálnych záujemcov o kúpu elektrického autobusu dosahovať 9,23 %. V hrubých číslach to má znamenať, že segment sa dočká približne 61 000 nových zákazníkov. K najvýraznejšiemu rastu trhu s elektrickými autobusmi má počas spomínaného obdobia dochádzať v Ázii, na ktorú podľa analýzy pripadne až 92 % z celkového trhového rastu.

Čína a India ako ťahúni

Nebude asi veľkým prekvapením, že za tým stojí primárne Čína, kde postupne rastie záujem o zefektívnenie prostriedkov verejnej dopravy v metropolitných oblastiach a s ohľadom na lokálne emisie sú práve elektrické autobusy jednou z nosných oblastí pre dosiahnutie stanovených zámerov.

Podobná situácia s postupne rastúcim záujmom o využívanie elektrických vozidiel vo verejnej doprave sa má odohrávať aj v Indii, čo je opäť ďalší z potenciálne silných stimulov pre rozvoj trhu s elektrickými autobusmi. Tamojšia vláda aktuálne elektrické autobusy považuje za budúcnosť verejnej dopravy a do roku 2030 ich chce nasadiť vo veľkej miere, prakticky ako náhradu za modely so spaľovacími motormi. Na túto skutočnosť majú reagovať aj výrobcovia vozidiel a prevádzkovatelia nabíjacej infraštruktúry, ktorí chcú podchytiť rozvíjajúci sa trh.

Technologický pokrok aj veľká výzva

K rozvoju segmentu elektrických autobusov má okrem záujmu o modernizáciu verejnej dopravy a znižovanie lokálnych emisií pomáhať aj technologický pokrok, primárne v oblasti batériových technológií. Panuje celkom prirodzený predpoklad, že klesajúca cena a zlepšujúce sa vlastnosti batérií sa prejavia na zvýšenej atraktivite elektrickej verejnej prepravy.

Medzi najväčšie prekážky pre prechod na elektrické vozidlá zo strany spoločností z verejnej dopravy má patriť práve obava z časovej náročnosti nabíjania a otázka celkových nákladov. Podľa analýzy spoločnosti TechNavio má byť veľkou výzvou aj klesajúci záujem o využívanej verejnej dopravy kvôli rastúcej preferencii využívať osobnú dopravu.

Zdroj: Technavio

eFleet Day 2023 Truck&Bus: Odborná konferencia pre rozvoj zelenej flotily v kamiónovej a autobusovej doprave

Téme elektromobility v nákladnej doprave a preprave pasažierov sa budeme podrobne venovať aj na Slovensku počas odbornej konferencie eFleet Day 2023 Truck&Bus.

Počas programu konferencie sa bude pozornosť venovať aktuálnemu stavu elektromobility v nákladnej doprave a preprave osôb. Zistíte, ako je na tom elektrická nákladná doprava dnes a kam sa posunie už v najbližších rokoch. Všetky kľúčové informácie o konferencii nájdete priamo na oficiálnom webe.

Náš tip
V Bratislave od 1. augusta začali jazdiť prvé vodíkové autobusy
15. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+