MojElektromobil

Mazda sa pripravuje na výrobu prvého elektromobilu vo svojom porftfóliu, unikli jej prvé zábery. Japonský výrobca je značne pozadu v elektrifikácii. Narozdiel od väčšiny výrobcov jej predstavitelia viac hovoria o technológii vodíkových palivových článkov ako o technológii s batériou. Automobilka v minulosti oznámila plány vyrábať elektromobily v USA v spolupráci s ďalšou japonskou automobilkou Toyota.

Predstavenie už 23. októbra

Spoločnosť Mazda uviedla, že koncept využíva prázdne medzery okolo stredovej konzoly na vytvorenie blízkosti medzi sedadlami vodiča a spolujazdca. Dodáva, že interiérové materiály boli vybrané pre pohodlie a „ekologickú šetrnosť“, ktoré sú určené pre zvýšenie pohodlia v kabíne.

Najnovšie informácie spoločnosti Mazda uvádzajú, že na trh uvedie svoje prvé elektrické vozidlo 23. októbra. Očakáva sa, že tento model, zobrazený v prototype Mazda e-TPV si osvojí štýl karosérie SUV, kde sa môže ľahšie umiestniť batéria pod podlahu.

Prvé špecifikácie

Použije podobné usporiadanie ako prototyp, ktorý má batériu s veľkosťou 35,5 kWh a jediný elektrický motor dodávajúci krútiaci moment 138 koní na prednej náprave prostredníctvom jednostupňovej prevodovky.

Je pravdepodobné, že elektromobil bude mať dojazd medzi 190 až 240 km. Teda podobne ako u nových Mini Electric, ale výrazne menej ako konkurent Hyundai Kona Electric s dojazdom 446 km. Bude schopný prijať domáce nabíjanie (AC) pri rýchlosti 6,6 kW a rýchle (DC) nabíjanie 50 kW.

Interiér prvého elektrického vozidla Mazda bol navrhnutý tak, aby „evokoval pocit otvorenosti“ cez prázdne priestory, uviedol výrobca. Elektromobil bude odhalený na autosalóne v Tokiu už budúci týždeň.

Spoločnosť Mazda sa v posledných rokoch vyhýbala hybridným a elektrickým modelom. Namiesto toho sa rozhodla zamerať na zvýšenie účinnosti svojich benzínových motorov. Tento rok zaviedla na najnovšiu Mazdu 3 kompresívne zapaľovanie s ovládaním zapaľovacej sviečky s prísľubom, že „spojí hospodárnosť a krútiaci moment naftového motora s výkonom a nižšími emisiami benzínovej jednotky.“

Elektrické plány Mazdy

Naposledy Mazda oznámila, že do roku 2030 plánuje predávať len batériové elektrické a hybridné modely. K dispozícii sú fotografie jej prvého elektromobilu, ktorý sa údajne testuje v Nórsku.

Testovanie prvej elektrickej Mazdy v Nórsku

Elektromobil od Mazdy v Nórsku

Model vyzerá ako SUV CX-5 a nie je na ňom vidieť žiadne výfukové potrubie. Okrem týchto záberov však o elektromobile nevieme viac detailov. Mazda v minulosti spomenula, že jej prvý elektrický model bude veľkostne umiestnený medzi CX-5 a CX-3. Elektromobil sa má začať vyrábať v budúcom roku.

Mazda a Toyota sa napriek svojim obrovským zdrojom a know-how stále vo veľkom nevenujú elektrickému pohonu, čo je sklamaním pre mnohých zákazníkov. Venujú sa technológii palivových článkov, ktorá je rozšírená na ich domácom trhu, no nie v zahraničí.

19. októbra 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+