MojElektromobil

Automobilka Hyundai musela riešiť ešte koncom minulého roka nepríjemný problém s chybou na vysokonapäťovej batérií. Týkala sa desiatok tisíc kusov a vada mohla spôsobiť až požiar vozidla. Ako sa ale zdá, problém nie je celkom vyriešený, nakoľko sa ďalšie dve elektrické Kony ocitli v plameňoch.

Požiare elektrických vozidiel sú v hľadáčiku mnohých médií, nakoľko práve takéto články dokážu veľmi ľahko zaujať. Pravdou je, že požiare elektromobilov sú veľmi zriedkavé. Šanca, že začne horieť elektrické auto je štatisticky menšia ako pri aute so spaľovacím motorom. Spôsobené to je už len tým, že elektrické auto pracuje pri výrazne nižších teplotách. O to viac je dôležité pozrieť sa na to, čo takýto požiar spôsobuje, hľadať príčinu a nakoniec aj informovať majiteľov, ktorých sa prípadný problém môže týkať.

Ďalšie prípady požiaru

Hyundai Kona Electric mala zásadný problém s vysokonapäťovou batériou. Tento problém sa týkal 77 tisíc vyrobených áut po celom svete. Šanca, že sa batéria takéhoto vozidla vznieti síce stále nebola veľká, no existovala a Hyundai preto musel pristúpiť k riešeniu problému. V Európe bolo zasiahnutých 11 tisíc vozidiel, čo je dosť pre Hyundai vzhľadom na vyššie náklady opravy, avšak v celom objeme nejde o až tak vysoké číslo. Ako sa bohužiaľ zdá, problém s požiarom elektrickej Kony stále nie je úplne vyriešený.

hyundai kona electric
Hyundai Kona Electric – požiar v Južnej Kórei | Zdroj: Segye.com

Minulý týždeň boli zaznamenané dva požiare Hyundai Kona Electric. Prvý sa stal v Osle a druhý v Južnej Kórei. Obe vozidlá mali byť zaparkované a bez pripojeného kábla k nabíjačke. Čo je horšie, minimálne požiar v Južnej Kórei sa má týkať Kony vyrobenej iba v Marci. To samozrejme celú situáciu výrazne komplikuje a vzbudzuje veľa otázok. My sme v tejto súvislosti kontaktovali aj slovenské zastúpenie Hyundai pre viac informácií. O ďalšom prípade vedia a čakajú na viac informácií: „Spoločnosť Hyundai si je vedomá hláseného incidentu a poskytne ďalšie podrobnosti hneď, ako situáciu úplne vyhodnotí.“

Pôvodné zvolávanie sa týka aj áut na Slovensku

Otázky sme smerovali aj k pôvodnému zvolávaniu. Aj na Slovensku jazdilo niekoľko desiatok elektromobilov Hyundai Kona Electric, ktoré boli zaradené do problematickej skupiny určenej na opravu, respektíve výmenu batérie. Dotknutí majitelia boli individuálne kontaktovaní spoločnosťou Hyundai a podľa odpovedi slovenského zastúpenia sa zdá, že situáciu stále riešia: „Situáciu riešime s majiteľmi vozidiel, ktorých sa to týka,“ uviedli v odpovedi na otázku, či už bola dokončená oprava všetkých modelov. O prípadných ďalších problémov v tomto momente nevedia.

Začínajú sa objavovať určite nie-potešujúce informácie o novom modely Hyundai IONIQ 5, ktoré hovoria o úniku chladiva z vodnej pumpy. Tu by však malo byť riziko požiaru minimálne, nakoľko nejde o chybu batériových článkov. Slovenské zastúpenie Hyundai o tomto konkrétnom probléme zatiaľ nemá žiadne informácie.
Náš tip
Požiare elektromobilov na Slovensku: Hasiči postupy poznajú, pripravujú novú metodiku s univerzitami
29. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+