MojElektromobil
eAutoportal 12. júla 2017

Elektrifikácia zasahuje pomaly ale isto všetky oblasti automobilizmu, vrátane motoršportu. A neuniknú jej ani najrýchlejšie cestné preteky motocyklov.

Elektrická verzia pretekov Formula 1 je na svete od roku 2014, na jeseň dostanú vlastný šampionát aj sériové elektromobily v rámci Electric GT a dočkajú sa aj fanúšikovia cestných motocyklov. Štart elektrickej verzie seriálu MotoGP – Electric MotoGP, je naplánovaný na rok 2019.

Carmelo Ezpeleta, generálny riaditeľ spoločnosti Dorna, ktorá je držiteľom komerčných práv na šampionát MotoGP, povedal, že projekt elektrickej verzie je už v pokročilom štádiu. Na začiatok sa uvažuje o 5 závodoch, ktoré by boli podpornou súčasťou seriálu MotoGP.  Tie by mali prebiehať na európskych okruhoch, v rámci 10 kôl a za účasti 18 elektrických motocyklov.

Náš tip
„Coolový“ elektrický motocykel od spoločnosti Alta Motors, podporovanej zakladateľmi Tesly
electric motogp
Ilustračná fotografia. Zdroj: bikebandit.com

V hre 4 výrobcovia motocyklov

Všetky závodné motocykle budú rovnaké, a teda od tej istej značky. Budú mať spoločný výkon, dojazd, ako aj technológie. Aktuálne majú o účasť na šampionáte záujem 4 výrobcovia. Rýchlosť elektrických motocyklov by mala byť okolo 200 km/h.

Šampionát Electric MotoGP tak bude kopírovať počiatočný prístup zakladateľov Formule E. Záležať tak bude najmä na šikovnosti samotných jazdcov a tímovej stratégií.

Electric MotoGP sa stane ďalším významným propagátorov elektromobility. Neskôr, po povolení vlastného vývoja motocyklov v rámci tímov, môže priniesť nové technológie. A tie sa môžu časom objaviť aj sériových elektromobiloch.

Zdroj: cleantechnica.com, titulná fotografia: Mission Motors

12. júla 2017
Fotománia

+