MojElektromobil

Európska investičná banka požičala (EIB) koncernu Fiat-Chysler stámilióny eur na vývoj a výrobu e-vozidiel. Cieľom je vďaka financovaniu s nízkym úrokom elektrifikovať a priniesť pracovné miesta fabríkám FCA hlavne na juhu Talianska.

485 miliónov eur bude alokovaných do výroby plug-in hybridov a elektromobilov vo fabrike v meste Pomigliano na základe predošlého výskumu a vývoja v laboratoriách FCA v Turíne. 300 miliónov eur z tejto pôžičky schválených na začiatku tohto roka bude použitých na investíciu na výrobné linky pre plug-in hybridné modely vo fabrike Melfi a elektrické modely vo fabrike Mirafiori. V Mirafiori sa aktuálne vyrába model 500e.

Fabrika FCA Mirafiori (Foto: Reuters)
Topmanažment fabriky FCA Mirafiori pri novej výrobnej linke pre Fiat 500 (Foto: Reuters)

Európska klimatická banka

EIB poskytla od roku 2010 koncernu FCA celkovo už 3,2 miliardy eur hlavne na technologické inovácie a elektrifikáciu. Aktivity EIB však nie sú zamerané len na elektrifikáciu dopravy. Jej stratégie sú v súlade s cieľmi Parížskej dohody z roku 2015 a teda udržanie rastu globálneho otepľovania pod 1,5°C.

Od roku 2012 na klimatické projekty EIB požičala celkovo 170 miliárd eur. V roku 2019 to bolo 31% z celkových investícií (19,3 mld. €) putovalo na zelené projekty naprieč krajinami EÚ, ktoré bojujú proti klimatickej kríze.

Investície EIB
Podiel investícií EIB za rok 2019 (Zdroj: EIB)
21. septembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+